Kastelán valtického zámku nechal podle policie zničit 58 děl

ČTK ČTK
3. 4. 2015 12:21
Ceny obrazů se pohybovaly od 50 tisíc do 420 tisíc korun. Zatím se neví, jakým způsobem byla díla zničena.
Valtický zámek
Valtický zámek | Foto: Pavla Hlušičková

Břeclav - Policie stíhá bývalého kastelána zámku Valtice na Břeclavsku Michala Tlustáka za to, že nechal zničit 58 obrazů současných autorů, čímž podle spisu způsobil škodu 4,66 milionu korun.

Jde o díla 39 výtvarníků ze šesti zemí. Vznikla od roku 1992 ve valtické zámecké jízdárně při výtvarném sympoziu Velký formát. Památkáři hrozí až tři roky vězení za poškozování cizí věci, řekl v pátek břeclavský kriminalista Josef Michálek, který se kauzou zabývá.

Policie neřekla, jak byla díla zničena

"Výsledek vyšetřování byl pro nás velkým překvapením. Původně jsme si mysleli, že díla ukradl organizovaný gang, který s nimi bude chtít obchodovat," uvedl. Policie ale zjistila, že obrazy zničili zaměstnanci zámku na přímý pokyn kastelána. Rámy obrazů byly spáleny a obrazy jsou nenávratně pryč, doplnil.

Michálek vzhledem k pokračujícímu vyšetřování neupřesnil, jakým způsobem byla díla zničena. Motiv činu kriminalisté neuvedli. Zástupce vedoucího břeclavské policie Jan Cupal řekl, že je "úsměvný, pohnutky pachatele ale zatím nelze sdělit".

Podle dostupných informací národní památkový ústav ve čtvrtek Tlustáka propustil. Středu a čtvrtek strávil v policejní cele, protože kriminalisté navrhovali jeho vazební stíhání. Soud jim ale nevyhověl.

Mezi poškozenými autory je i Vladimír Franz

Mezi poškozenými tvůrci jsou současní výtvarníci z ČR, Rakouska, Německa, Maďarska, Slovenska a Polska. Ceny obrazů se pohybovaly od 50 tisíc do 420 tisíc korun.

Mezi autory zničených děl jsou také nedávný neúspěšný kandidát na českého prezidenta Vladimír Franz, slovenský výtvarník Vladimír Popovič nebo čeští výtvarníci Ivo Sedláček, Kamil Mikel a Petr Lysáček.

Mezinárodní výtvarné sympozium Velký formát se v jízdárně valtického zámku konalo každoročně v květnu již od roku 1992. Moderní výtvarníci při něm vytvářeli rozměrná díla, z nichž část zůstala uložena v areálu zámku. Loni v březnu pak Tlusták telefonicky oznámil policii, že tato výtvarná díla zmizela.

"Vyšetřování ale ukázalo, že je sám nechal zničit," řekl Cupal. Lze předpokládat, že ke stíhání se přidají i poškození autoři a budou po památkáři žádat náhradu vzniklé škody.

Jízdárna zámku je čerstvě zrekonstruovaná. Veřejnost si ji bude moci prohlédnout již počátkem května, kdy se v ní budou konat některé akce spojené s Valtickými vinnými trhy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irvingův návrat Brooklyn výhrou neoslavil, podlehl v Clevelandu

Basketbalisté Brooklynu v prvním utkání s kompletní trojicí hvězd Kevin Durant, Kyrie Irving a James Harden na vítězství nedosáhli. Durant sice zaznamenal 38 bodů, 12 doskoků a osm asistencí, navrátilec Irving přidal 37 bodů a Harden triple double za 21 bodů, deset doskoků a 12 asistencí, Nets i přesto po druhém prodloužení prohráli 135:147 v Clevelandu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Detroit 123:115 po prodl., Cleveland - Brooklyn 147:135 po prodl., Golden State - San Antonio 121:99, Houston - Phoenix 103:109, Indiana - Dallas 112:124, LA Clippers - Sacramento 115:96, Minnesota - Orlando 96:97, Philadelphia - Boston 117:109, Toronto - Miami 102:111. Utkání Charlotte - Washington, Portland - Memphis byla odložena.

Další zprávy