Jižní Morava se chrání před povodní. Za 1,5 miliardy

ČTK ČTK
11. 8. 2011 12:07
Úpravy se dotknou řeky Moravy, Svratky, Jihlavy nebo Třebůvky
Takhle se hladina Moravy vzedmula loni v květnu.
Takhle se hladina Moravy vzedmula loni v květnu. | Foto: Tomáš Fránek

Brno - Na stavby protipovodňové ochrany v povodí řeky Moravy dá stát do roku 2013 ještě více než 1,5 miliardy korun.

Celkem plánuje od roku 2007 proinvestovat téměř 1,86 miliardy. Dokončeno bylo zatím sedm staveb za 229 milionů, uvedl státní podnik Povodí Moravy, který se stará o většinu území Moravy. Celkem počítá s 37 investičními akcemi.

Na rok 2012 Povodí Moravy plánuje zvýšení kapacity koryta řeky Svratky v Unčíně na Žďársku a první etapu stejné technické úpravy na řece Moravě ve Starém Městě a Uherském Hradišti, obě celkem za 227 milionů korun.

Letos bude dokončeno hrázování na Třebůvce v Moravičanech na Šumpersku, zvýšení kapacity koryta Jihlavy v Třebíči, rekonstrukce hrází na Oslavě v Dlouhé Loučce nebo hrázování na Moravě v Mitrovicích. Celkové náklady dosáhnou 348 milionů korun.

"V přípravě pro zahájení v letošním roce je pětice akcí, mimo jiné rekonstrukce hráze vodního díla Plumlov nebo zvýšení kapacity koryta řeky Moravy v Olomouci," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.

Podle něj v další etapě programu prevence před povodněmi 2007-13 mohou nově podávat návrhy na protipovodňová opatření samostatně obce, města nebo kraje. "Reálné dokončení do roku 2013 se očekává u 12 těchto akcí," dodal.

V různé fázi rozestavěnosti je šest z nich za 161 milionů korun a v letošním roce se připravuje druhá etapa ochrany města Lanžhot nebo opatření pro Zábřeh-Ráječek.

V letošním roce už ukončili stavbaři například protipovodňová opatření na pravém břehu Moravy v Napajedlech na Zlínsku a rozestavěna je ochrana města Slavkov u Brna.

V příštím roce je v plánu příprav pro zahájení sedm akcí, například opatření na Rožnovské Bečvě v Rožnově pod Radhoštěm, zvýšení kapacity koryta Křetínky v Horním Poříčí nebo protipovodňová opatření ve Velkém Meziříčí, Pohořelicích, v katastrálním území Pravlov nebo v obci Ivaň.

 

Právě se děje

Další zprávy