Jižní Morava má seznam silnic, které chce zpoplatnit

ČTK ČTK
17. 2. 2011 14:16
Jde především o komunikace nižších tříd v blízkosti dálnic
Mýtné přinese peníze na opravu silnic.
Mýtné přinese peníze na opravu silnic. | Foto: Radek Pecák

Brno - Jihomoravský kraj sestavil předběžný seznam silnic druhých a třetích tříd, kde se možná bude platit mýtné.

Hejtmanství si od toho slibuje peníze, které použije na údržbu a rozvoj silniční sítě. O nastavení a parametrech mýtného budou kraje diskutovat s ministerstvem dopravy.

Ministr Vít Bárta (VV) loni řekl, že zpoplatnění jízd na silnicích nižších tříd bude mít regulační funkci a nebude vydělávat. Hejtman Michal Hašek (ČSSD) to za Asociaci krajů ČR odmítl. "Kraje nepůjdou do systému, který spotřebuje víc, než vynese," řekl.

Jižní Morava má na starosti téměř 4000 kilometrů silnic druhých a třetích tříd. Opravu potřebuje pětina úseků. Podle Haška převzaly kraje v roce 2000 silnice od státu s ohromným vnitřním dluhem.

"Stát má příjmy prostřednictvím mýta a podílu ze spotřební daně ve Státním fondu dopravní infrastruktury. Ale jen malá část, a to nepravidelně, je poukazována krajům," uvedl. Podle něj se tak naposledy stalo po loňských povodních. Loni stát přispěl i na zimní údržbu.

Kdo se vyhne dálnici, bude možná platit

Podle Haškova náměstka Václava Horáka (KDU-ČSL) by se v první fázi pro nákladní auta měly zpoplatnit ty úseky silnic nižších tříd, které vedou podél dálnic, silnic prvních tříd, nebo které tyto hlavní dopravní tepny spojují.

Kraj chce prosadit, aby mýtné neplatily autobusy integrované dopravy, na níž kraj přispívá. Peníze by se tak prý jen přelévaly z jedné kapsy do druhé.

Krajští odborníci pro první etapu zpoplatnění navrhli například silnici Brno-Vyškov, po níž lze objet dálnici D1, a obdobný tah Rajhrad-Břeclav vedoucí podél dálnice D2. V návrhu je i trasa Brno-Hodonín.

Kdyby se systém osvědčil, mohly by k těmto silnicím přibýt další.

Hašek připustil, že některé úseky, o jejichž zpoplatnění se uvažuje, nejsou v dobrém technickém stavu. Úvahami o tom, zda je nejdřív neopravit, by se však kraj točil v kruhu. "Protože peníze potřebujeme na to, abychom je mohli upravovat, udržovat, případně silniční síť rozvíjet," uvedl.

Jednání s ministerstvem dopravy jsou na začátku. Hejtman však zdůraznil, že poprvé se sejdou zástupci ministerstva s kraji nad něčím konkrétním. "Dosud to byly jen proklamace," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy