Jihomoravskou ODS vede do krajských voleb muž z Blanska

ČTK ČTK
17. 10. 2011 21:51
Chce tu být s námi, ne ve Sněmovně či Senátu, tvrdí o Jiřím Crhovi jihomoravský šéf ODS
Jiří Crha, lídr ODS do krajských voleb na jihu Moravy
Jiří Crha, lídr ODS do krajských voleb na jihu Moravy | Foto: Stránky Jiřího Crhy

Brno - Jihomoravskou ODS povede v krajských volbách za rok bývalý dlouholetý ředitel krajského úřadu Jiří Crha. V pondělí ho lídrem zvolili delegáti regionálního sněmu strany. ODS je první stranou na jihu Moravy, která svého lídra oficiálně schválila.

Sociální demokraty s největší pravděpodobností povede hejtman Michal Hašek, o nominaci se chce ucházet na lednové krajské konferenci ČSSD.

Crha v souboji o první místo kandidátky porazil senátora Richarda Svobodu. Crha dostal 70 hlasů, Svoboda 37, řekla mluvčí jihomoravské ODS Jana Darmovzalová. ODS tak nebude reprezentovat Brňan, ale zástupce venkova. Crha je nyní blanenským místostarostou.

Crha oznámil, že jeho tým se na volby začne připravovat ihned. Lídr chce sestavit programové týmy, do nichž pozve i nečleny ODS. "Prvním programovým tématem a týmem, který ODS bude sestavovat, je tým pro oblast neziskového sektoru," uvedla Darmovzalová.

ODS: Crha to nedělá kvůli kariéře

Lídra podpořil i šéf jihomoravské ODS Jiří Kadrnka, který je také zástupcem venkovského regionu, konkrétně Břeclavska. Crhu označil za pracovitého člověka se zkušenostmi. "Je člověk, který chce být mezi námi a nebude se rozptylovat sezením na dalších židlích v Praze v Poslanecké sněmovně či Senátu," uvedl.

Kadrnka patří k hlasitým kritikům hejtmana Haška, jemuž jeho sněmovní angažmá vytýká. Crha navíc podle Kadrnky "nebere post hejtmana jako prostředek pro budování své kariéry". V tom se od mnohých kandidátů liší, řekl v narážce na Svobodu Kadrnka.

Crha uvedl, že udělá vše pro co nejlepší volební výsledek ODS. "Naší ambicí je krajské volby vyhrát a podílet se na řízení kraje," uvedl. Občanští demokraté jsou dnes na kraji v opozici. Po posledních krajských volbách uzavřeli koalici s ČSSD, později však z ní odešli. Nahradili je lidovci.

V krajském zastupitelstvu mají své lidi vedle ČSSD, ODS a lidovců ještě TOP 09 a komunisté. V KDU-ČSL patrně při volbě lídra uspěje bývalý dlouholetý hejtman Stanislav Juránek, pokud ovšem bude kandidovat. Zatím se nerozhodl. Dnes je i senátorem. O nominaci na vedení kandidátky se chce u lidovců ucházet ještě radní David Macek. TOP 09 patrně povede její krajský šéf a kvestor Masarykovy univerzity Jan Vitula. Potvrdil zájem se o vedení kandidátky ucházet.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy