Jihomoravskou ODS vede do krajských voleb muž z Blanska

ČTK ČTK
17. 10. 2011 21:51
Chce tu být s námi, ne ve Sněmovně či Senátu, tvrdí o Jiřím Crhovi jihomoravský šéf ODS
Jiří Crha, lídr ODS do krajských voleb na jihu Moravy
Jiří Crha, lídr ODS do krajských voleb na jihu Moravy | Foto: Stránky Jiřího Crhy

Brno - Jihomoravskou ODS povede v krajských volbách za rok bývalý dlouholetý ředitel krajského úřadu Jiří Crha. V pondělí ho lídrem zvolili delegáti regionálního sněmu strany. ODS je první stranou na jihu Moravy, která svého lídra oficiálně schválila.

Sociální demokraty s největší pravděpodobností povede hejtman Michal Hašek, o nominaci se chce ucházet na lednové krajské konferenci ČSSD.

Crha v souboji o první místo kandidátky porazil senátora Richarda Svobodu. Crha dostal 70 hlasů, Svoboda 37, řekla mluvčí jihomoravské ODS Jana Darmovzalová. ODS tak nebude reprezentovat Brňan, ale zástupce venkova. Crha je nyní blanenským místostarostou.

Crha oznámil, že jeho tým se na volby začne připravovat ihned. Lídr chce sestavit programové týmy, do nichž pozve i nečleny ODS. "Prvním programovým tématem a týmem, který ODS bude sestavovat, je tým pro oblast neziskového sektoru," uvedla Darmovzalová.

ODS: Crha to nedělá kvůli kariéře

Lídra podpořil i šéf jihomoravské ODS Jiří Kadrnka, který je také zástupcem venkovského regionu, konkrétně Břeclavska. Crhu označil za pracovitého člověka se zkušenostmi. "Je člověk, který chce být mezi námi a nebude se rozptylovat sezením na dalších židlích v Praze v Poslanecké sněmovně či Senátu," uvedl.

Kadrnka patří k hlasitým kritikům hejtmana Haška, jemuž jeho sněmovní angažmá vytýká. Crha navíc podle Kadrnky "nebere post hejtmana jako prostředek pro budování své kariéry". V tom se od mnohých kandidátů liší, řekl v narážce na Svobodu Kadrnka.

Crha uvedl, že udělá vše pro co nejlepší volební výsledek ODS. "Naší ambicí je krajské volby vyhrát a podílet se na řízení kraje," uvedl. Občanští demokraté jsou dnes na kraji v opozici. Po posledních krajských volbách uzavřeli koalici s ČSSD, později však z ní odešli. Nahradili je lidovci.

V krajském zastupitelstvu mají své lidi vedle ČSSD, ODS a lidovců ještě TOP 09 a komunisté. V KDU-ČSL patrně při volbě lídra uspěje bývalý dlouholetý hejtman Stanislav Juránek, pokud ovšem bude kandidovat. Zatím se nerozhodl. Dnes je i senátorem. O nominaci na vedení kandidátky se chce u lidovců ucházet ještě radní David Macek. TOP 09 patrně povede její krajský šéf a kvestor Masarykovy univerzity Jan Vitula. Potvrdil zájem se o vedení kandidátky ucházet.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy