Jižní Morava se připravuje na blackout, cvičí stovky lidí

ČTK ČTK
26. 3. 2015 12:18
Jižní Morava nacvičuje, jak postupovat při rozsáhlém výpadku elektřiny. Podobné cvičení se zatím uskutečnilo jen Praze.
Blackout - ilustrační foto
Blackout - ilustrační foto | Foto: Reuters

Brno - Na jižní Moravě jsou od rána v pohotovosti kvůli cvičení Blackout, které simuluje rozsáhlý výpadek elektrického proudu v regionu, energetici, policisté i záchranáři. Do cvičení, organizovaného Jihomoravským krajem, je zapojeno přes 60 institucí a bezmála 700 lidí.

Obdobné se v ČR zatím konalo jen v Praze. Cvičení se odehrává převážně na úrovni krizových štábů, a obyvatelé kraje se proto přerušení dodávek elektrické energie nemusí obávat, řekl novinářům jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Podle scénáře nastaly potíže s dodávkou energie na jižní Moravě i ve střední Evropě kvůli špatným povětrnostním podmínkám ve čtvrtek ráno v 07:00. Následně hejtman vyhlásil stav nebezpečí v regionu, čímž přizval k řešení problémů složky Integrovaného záchranného systému (IZS).

Krizové komise zasedají od rána i ve všech 21 obcích s rozšířenou působností v regionu.

"Pokud by nastal blackout, tedy rozsáhlý výpadek energie, řešili bychom velké množství nejrůznějších problémů. Cvičení nás připraví na řešení těch nejdůležitějších," uvedl Hašek. V kraji by bylo nutné se postarat o 6000 až 7000 cestujících, kteří by zůstali v nepojízdných vlacích či tramvajích.

Spuštěn by byl tzv. ostrovní energetický systém, kdy by výrobci energie v regionu přednostně dodávali proud do klíčových zařízení, především do nemocnic, záchranářům a do vybraných benzinových čerpacích stanic. Do akce by bylo povoláno asi 5000 dobrovolných hasičů. Policisté by museli začít řídit dopravu.

V reálném životě dnešní cvičení obyvatele regionu neovlivní. Pouze na třech křižovatkách v Brně budou dočasně řídit dopravu policisté. V budově krajského úřadu si hasiči nacvičí vyprošťování lidí uvízlých ve výtahu.

Vedení kraje chce, aby byli jeho obyvatelé na případný blackout připraveni. Proto ve čtvrtek vyšly v regionálních mutacích deníků inzeráty kraje, v nichž je přesně popsáno, jak by lidé při rozsáhlém výpadku elektrické energie měli postupovat.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy