Jak na chudobu? Finanční gramotností, radí Drábek

Domácí Domácí
26. 9. 2010 15:17
Od 29. září do 4. října probíhá v Brně výstava věnovaná boji proti chudobě
"Chudoba je v Česku velmi aktuálním tématem," řekl mj. k výstavě ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.
"Chudoba je v Česku velmi aktuálním tématem," řekl mj. k výstavě ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. | Foto: Jan Langer

Brno - Obyvatelé a návštěvníci Brna budou moci od 29. září do 4. října 2010 zhlédnout na Moravském náměstí výstavu věnovanou boji proti chudobě a sociálnímu vyloučení.

Výstava ukazuje, jak se s chudobou lidé vypořádávají, kdo jim v tom pomáhá a řadu příkladů, jak se s chudobou úspěšně poprali lidé nejen z Moravskoslezského kraje, ale i z ostatních míst České republiky.

Na přípravě výstavy se svými příběhy a zkušenostmi podílelo také několik místních organizací, které se zabývají prevencí, podporou a pomocí v sociální oblasti. Spoluautorem výstavy je Pavel Šťastný, autor loga OF a designu pořadů Banánové rybičky.

Výstava by měla návštěvníkům a kolemjdoucím připomenout, že problém sociálního vyloučení a chudoby se přímo či nepřímo dotýká nás všech.

Ministr Drábek: Chudoba je v Česku aktuálním tématem

"Chudoba je v Česku velmi aktuálním tématem a pro naši společnost je důležité naučit se tento problém vnímat realisticky a postavit se mu čelem. Řešení existují: od aktivního přístupu samospráv, až po zvyšování finanční gramotnosti obyvatel," říká ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

"Například za vzrůstajícím počtem exekucí jednoznačně stojí nízká finanční gramotnost. Každá osvěta a apel na vyšší zodpovědnost v tomto směru jsou tedy jednoznačně přínosné," dodává.

Expozice ukazuje pět hlavních témat Evropského roku boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení: řešení problematiky předlužení, podporu vzdělání a zaměstnanosti u osob, které těžko hledají pracovní uplatnění, možnosti aktivní pomoci samospráv a řešení problému bezdomovectví.

Tenká hranice mezi normálním životem a chudobou

"Naší snahou bylo pomoci zlomit některé předsudky, které mnozí z nás vůči lidem na okraji společnosti mají. Tito lidé se přitom často snaží svoji situaci řešit, což je důležité, jejich možnosti jsou však omezené a ocitají se v bludném kruhu. Výstavu jsme koncipovali tak, aby každý pochopil, že hranice mezi tzv. normálním životem a životem v chudobě může být velmi tenká," uvedla Jana Říhová z Ministerstva práce a sociálních věcí, odpovědná za tuto kampaň.

Výstava, která odstartovala 3. června v Praze, se postupně vystřídala ve třinácti krajských městech České republiky. Od 5. do 8. října si ji zájemci budou moci prohlédnout ještě u příležitosti Týdne sociálních služeb v Táboře. Poté se vrátí zpátky do Prahy.

 

Právě se děje

Další zprávy