Jaguarem vytlačil ze silnice dodávku, dva lidé se zranili. Dostal 15,5 roku vězení

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 3. 11. 2015 14:19
Řidiče, který v srpnu 2013 vytlačil v Brně svým jaguarem dodávku se šesti lidmi na svodidla, poslal krajský soud v úterý na 15,5 roku do vězení za pokus o vraždu. Rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu na rozmyšlenou, v níž mohou podat odvolání. Zřejmě jde však o dosud nejvyšší trest za vytlačování auta z vozovky agresivními řidiči.
Nehodu zachytila kamera | Video: Policie ČR

Brno - Brněnský krajský soud v úterý poslal na 15,5 roku do vězení osmatřicetiletého Martina Nováka za pokus o vraždu. V srpnu 2013 v Žabovřeské ulici v Brně vytlačil svým jaguarem dodávku se šesti lidmi na svodidla. Dodávka havarovala, dva cestující se zranili.

Součástí trestu je pro Nováka také zákaz řízení vozidel na deset let. Rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu na rozmyšlenou, v níž mohou podat odvolání, řekla mluvčí soudu Simona Tesařová. Zřejmě jde o dosud nejvyšší trest za vytlačování auta z vozovky agresivními řidiči.

Nejprve mu hrozilo 12 let

Původně hrozilo Novákovi pouze do 12 let vězení, protože před soudem stál nejprve kvůli ublížení na zdraví. Soudce Aleš Novotný ale v úterý jeho čin přehodnotil na pokus o vraždu, kde je přísnější postih.

"Poškozené vozidlo, v němž jelo šest osob, bylo vytlačováno na betonová svodidla a nemělo možnost jakkoliv vybočit ze svého směru, čímž byl náraz nevyhnutelný," vysvětlila přísnější trest mluvčí soudu. "Obžalovaný si musel být vědom svého jednání, že vytlačovaný vůz nemá šanci uniknout z jízdního pruhu, a vzhledem ke svým rozumovým schopnostem byl také srozuměn s možným následkem," doplnila pro Aktuálně.cz.

Z výsledků vyšetřování vyplývá, že se Novák v srpnu 2013 pohádal s přítelkyní a jel za ní svým jaguarem urovnat spor. Při jízdě v koloně aut se ale údajně choval agresivně. Sám soudu popsal, že nedával příliš pozor na řízení, kvůli čemuž na něj začala dělat posádka sousední dodávky údajně posunky.

"V místě, kde už byly dva pruhy, ji řidič jaguaru dojel a vytlačil na betonová svodidla. Muž za volantem dodávky srážce se svodidly nestačil zabránit. Bylo velké štěstí, že dodávka neskončila na střeše," uvedl mluvčí policie Pavel Šváb.

Novák soudu řekl, že si skutečnost, že se mohla stát nehoda, uvědomil až u přítelkyně. Policie jej vypátrala poměrně snadno díky jeho drahému autu. Novák brněnskému krajskému soudu řekl, že nemá žádný majetek a pracuje jako automechanik.

Nehoda je jedním z dalších případů souvisejících s agresivními řidiči na českých silnicích. Dopravní policisté evidují za uplynulých pět let stále více nehod, kdy agresivní řidiči někoho vytlačili ze silnice nebo natlačili na svodidla. Několik případů skončilo před soudy, které uložily nepodmíněné tresty.

 

Právě se děje

Další zprávy