Íránec Zadeh, kterému v Česku hrozí 13 let za daňové úniky, složil kauci 150 milionů korun

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 1. 2016 12:38
Kauci v rekordní částce 150 milionů korun, složil na účet Krajského soudu v Brně Íránec s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh. Tomu hrozí 13 let vězení za údajné rozsáhlé daňové úniky. Jde patrně o dosud nejvyšší kauci zaplacenou v ČR. "Měl by být propuštěn z vazby, v níž je 22 měsíců, a stíhán na svobodě," upřesnil jeden z jeho právních zástupců. Íránec je stíhán za organizování skupiny, která způsobila státu škodu při obchodech s pohonnými hmotami okolo 2,5 miliardy korun.
Íránec s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh složil rekordní kauci 150 milionů korun
Íránec s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh složil rekordní kauci 150 milionů korun | Foto: ČTK

Brno - Íránec s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh, jemuž hrozí 13 let vězení za údajné rozsáhlé daňové úniky, složil v pondělí na účet Krajského soudu v Brně kauci 150 milionů korun. "Měl by být propuštěn z vazby, v níž je 22 měsíců, a stíhán na svobodě," upřesnil jeden z jeho právních zástupců Petr Kočí. Jde patrně o dosud nejvyšší kauci zaplacenou v ČR. Zatím se neví, kdy by mohl být propuštěn.

Mluvčí krajského soudu Simona Tesařová potvrdila, že kauce byla složena. "Dnes příslušný senát v neveřejném jednání rozhodne o tom, zda kauci přijme. Jeho rozhodnutí nebudeme komentovat do doby, než o něm budou vyrozuměni účastníci řízení," uvedla. Pokud soud kauci přijme, mohl by být Zadeh propuštěn z vazby v pátek.

Soud nejprve stanovil kauci na sto milionů korun. Vrchní soud v Olomouci ale jeho rozhodnutí zrušil a věc pak vrátil k novému projednání. Krajský soud v půli ledna zvýšil kauci na 150 milionů korun. Právní zástupci Íránce nyní soud kritizují, protože jejich klient podle nich nebyl dosud propuštěn z vazby. Dodávají, že soud by měl jednat urychleně.

Spis uvádí, že patnáctičlenná skupina údajně organizovaná Zadehem způsobila státu škodu při obchodech s pohonnými hmotami okolo 2,5 miliardy korun. Státní zástupce viní stíhané z krácení daní a účasti na organizované zločinecké skupině.

Podle kriminalistů dováželi v letech 2012 a 2013 stovky milionů litrů paliva ze Slovinska a Německa a šidili stát na daních pomocí falešných daňových přiznání. Do trestné činnosti se prý zapojilo nejméně 65 obchodních společností.

Proces by měl začít u brněnského krajského soudu 8. března. S jeho zahájením počítal soud již loni v listopadu. Jednání bylo svoláno několikrát, vždy se z něj ale některý z právníků omluvil ze zdravotních důvodů nebo kvůli časovému zaneprázdnění.

 

Právě se děje

Další zprávy