Inspekce udělila Lysicím stotisícovou pokutu za pokácení lip

ČTK ČTK
18. 8. 2014 11:55
Podle České inspekce životního prostředí bylo nutno skácet pouze dva stromy, nikoliv dvanáct. Podnikatel Mikula, jehož firma kácení provedla, se proti pokutě odvolal.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Lysice (Blanensko) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) dala pokutu sto tisíc korun Martinu Mikulovi za to, že v centru Lysic na Blanensku vykácel lipovou alej. Podnikatel k tomu podle inspektorů neměl povolení, z dvanácti lip bylo nutné skácet jen dvě.

Mikula, který podniká v oblasti údržby a kácení stromů, to odmítá s tím, že pokuta je pro něj likvidační. Proti pokutě se odvolal. Rozhodne o ní ministerstvo životního prostředí, řekl ředitel brněnské ČIŽP Jindřich Mikeš.

Lipová alej desetiletí zdobila prostranství za parkem lysického zámku. Loni na podzim se jedna z lip zlomila, z druhé spadlo několik větví. Radnice městyse si nechala vypracovat znalecký posudek z něhož vyplývá, že lípy byly v havarijním stavu. Proto si najala Mikulu, aby problém vyřešil.

Lysický stavební úřad pak vydal oznámení o kácení lip. Podnikatel je počátkem letošního roku skácel. Od radnice dostal za tuto zakázku 85 tisíc korun. Na místě je vysazena nová alej s patnácti lipami.

Rozhodnutí o pokutě je slovíčkaření

"Pokud někdo podniká v oblasti kácení stromů, musí vědět, jaká povolení k práci potřebuje," uvedl Mikeš. Upozornil také na to, že posudek o špatném stavu stromů vznikl loni. Podle zákona měly být neprodleně skáceny stromy v havarijním stavu, které ohrožovaly okolí. Kácelo se ale až čtvrt roku po vyhotovení posudku.

Mikeš zdůraznil, že zlikvidovány měly být dva stromy, přičemž na vykácení aleje měl mít podnikatel povolení. Pracovníci ČIŽP se domnívají, že u deseti stromů stačilo obřezat jejich koruny.

"Rozhodnutí o pokutě je slovíčkaření. Stromy byly v havarijním stavu," řekl Mikula. Nyní vyčká, jak o odvolání o pokutě rozhodne ministerstvo. Je připraven se ve věci obrátit na soud a uhrazení pokuty žádat po lysické radnici. Starosta městyse Luděk Baláč uvedl, že lysický úřad ve věci nepochybil.

ČIŽP dostává téměř každý týden oznámení související se sporným kácením stromů na jižní Moravě. "Jde obvykle jen o zničení jednotlivých dřevin, ne celých alejí," dodal Mikeš.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy