Divadelní festival v Brně o dotaci nepřijde, nebude se ale vztahovat na kontroverzní hry Frljiče

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 5. 2018 17:35
Jihomoravský kraj nakonec festivalu milionovou dotaci nesebere, nechtějí ale, aby byla použita na kontroverzní hry, které podle nich rozdělují společnost.
Snímek ze hry Naše násilí.
Snímek ze hry Naše násilí. | Foto: DVTV

Brno - Festival Divadelní svět Brno nejspíš nepřijde o milionovou dotaci od Jihomoravského kraje. Peníze ale nemůže použít na dvě kontroverzní hry režiséra Olivera Frljiče. Proti sobotní inscenaci Naše násilí a vaše násilí protestovali přímo na jevišti pravicoví radikálové z hnutí Slušní lidé. Brněnská policie podle jejího ředitele Martina Kotlana situaci nepodcenila. Po zásahu v divadle zjistila totožnost 26 lidí, případ brzy předá do přestupkového řízení.

Senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (SZ) podala kvůli jednání radikálů, kteří představení přerušili, trestní oznámení pro podezření z výtržnictví.

Kraj uvažoval o snížení finanční podpory, nakonec rada rozhodla, že dotace se nemůže vztahovat na hru Naše násilí a vaše násilí, ve které herec ztělesňující Ježíše znásilňuje muslimku nebo herečka vytahuje z přirození českou vlajku, ani na hru Prokletí, ve které se například objeví socha připomínající papeže Jana Pavla II. se ztopořeným penisem.

"V žádném případě se nejedná o cenzuru. Nic nezakazujeme ani nedoporučujeme, ale vzhledem k hospodaření s veřejnými prostředky bychom rádi podporovali projekty, které nerozdělují společnost nebo nevyvolávají negativní emoce. Jinak se koncept festivalu jeví jako dobrý, ty dvě hry to ale nesplňují," uvedl hejtman Bohumil Šimek (ANO). Rozhodnutí ještě musí schválit červnové zastupitelstvo.

Ředitel pořádajícího Národního divadla Brno Martin Glaser řekl, že náklady na obě představení se u každého pohybují v stovkách tisíc korun. "Pokud s nimi mají zastupitelé kraje problém, nebude pro nás nic složitého je vyúčtovat z grantu ministerstva kultury, které nám dalo dva miliony korun," uvedl Glaser. Dnes jej podpořila Asociace profesionálních divadel, v prohlášení zdůraznila svobodu tvorby.

Divadelníci v neděli kriticky poukazovali na to, že policie zasáhla až po desítkách minut zmatku na jevišti, kde Slušní lidé bránili v pokračování hry. Podle Kotlana pořadatelé Divadelního světa věděli o riziku narušení inscenace. Policie s nimi byla předem opakovaně v kontaktu. Organizátoři mohli uplatnit "právo pána domu" a některé diváky vůbec nevpustit dovnitř.

Když se policisté před budovou divadla dozvěděli, že radikálové jsou na jevišti, stále pokládali situaci především za zodpovědnost pořadatelské služby. Ujistili se, že nedochází k násilí a poškozování majetku. Žádné potyčky se ale uvnitř neodehrávaly, jen hádky, a tak policie přes opakované žádosti divadelníků o zásah zůstávala venku. Antikonfliktní tým přišel až v okamžiku, kdy dostal od pořadatelské služby jasný signál, že chce radikály z jeviště vykázat, avšak vzhledem k jejich početní převaze sama situaci nezvládne.

Až zpětně policie zjistila, že jedna z příznivkyň Slušných lidí byla ve fyzickém kontaktu s jednou s hereček. Buď do ní kopla, nebo jen zavadila ve skrumáži. Herečka neutrpěla zranění. "Věc by bez naší výzvy ani nehodlala řešit. Tuto dodatečně oznámenou záležitost kvalifikujeme jako přestupek proti občanskému soužití," uvedl mluvčí policie Pavel Šváb.

Související video: Spolek Slušní lidé protestoval proti uvedení hry:

Skupina Slušní lidé protestovala proti hře Naše násilí a vaše násilí | Video: Slušní lidé
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy