Hašek dostal šanci odčinit zradu. Na jihu Moravy ho ale pohlídají Sobotkovi lidé

Jan Hejl Jan Hejl
24. 4. 2016 14:30
Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek sice bude jedničkou ČSSD do krajských voleb na jižní Moravě, ale k pozici se nedostal "zadarmo". Záda mu na čelních příčkách kandidátky budou krýt blízcí spolupracovníci jeho někdejšího úhlavního rivala, dnes premiéra Bohuslava Sobotky. Třetí místo obsadil Sobotkův dlouholetý poslanecký asistent Roman Hanák, hned za ním se o hlasy voličů uchází šéf premiérova sekretariátu Petr Šelepa. Celou kandidátku beze změn v sobotu v korespondenčním hlasování schválili členové jihomoravské sociální demokracie.
Jihomoravský hejtman Michal Hašek s premiérem Bohuslavem Sobotkou.
Jihomoravský hejtman Michal Hašek s premiérem Bohuslavem Sobotkou. | Foto: Vojtěch Marek

Brno – Jihomoravský hejtman Michal Hašek býval po povolební lánské schůzce označován jako zrádce ČSSD. Po neúspěšném pokusu o sesazení předsedy strany Bohuslava Sobotky musel opustit vysokou pražskou politiku, rezignoval na post druhého muže ve straně a odporoučel se zpět do Brna.

S blížícími se krajskými volbami ale Haškova cena na politickém trhu zase stoupla. Oblíbenec prezidenta Miloše Zemana je dlouhodobě nejpopulárnější český hejtman a po sobotě je jasné, že premiér Sobotka služby svého tehdejšího úhlavního soka využije. Členové jihomoravské ČSSD o víkendu v korespondenčním hlasování beze změn stvrdili kandidátku, na níž Hašek figuruje na prvním místě.

Možnost zabojovat o své třetí volební období ve funkci hejtmana ale nebyla zadarmo. Předseda strany Sobotka se rozhodl pragmaticky – dal šanci oblíbenému jihomoravskému politikovi, ale Haška obklopil svými spolupracovníky, kteří mu budou krýt záda.

Z třetího místa tak bude Haška "hlídat" premiérův bývalý dlouholetý poslanecký asistent a nynější šéf jihomoravské ČSSD Roman Hanák, na čtvrté příčce také kandiduje šéf Sobotkova sekretariátu Petr Šelepa. Na volitelném místě je i Igor Chlup, asistent poslance Jiřího Petrů, jednoho z nejhlasitějších kritiků Haškova povolebního pokusu zbavit se Sobotky.

Na dotaz, zda dosazením blízkých spolupracovníků šéf ČSSD podmiňoval Haškovu kandidaturu, odpovídá hejtman stručně: "Výběr probíhal standardně, tedy projednáním a návrhy na místní, okresní a krajské úrovni."

Snad jsme se poučili

Sestavení kandidátky do krajských voleb předcházelo širší přeskupení sil v jihomoravské sociální demokracii. V únoru hejtman Hašek vyměnil tři ze sedmi svých radních. Post v krajské vládě dostala právě trojice "Sobotkovců."

Hejtman Hašek rozsáhlou obměnu rady vysvětluje posílením tria kandidátů do voleb. "Nešlo o nespokojenost s prací předchozích radních, ale o skutečnost, že už nebudou na podzim kandidovat v krajských volbách," říká.

Jeho slova potvrzuje také Roman Hanák, novopečený náměstek pro dopravu. "Určitě se mi bude kandidovat lépe do krajských voleb s nějakou odborností než jako předseda finančního výboru. Náměstek je náměstek," zdůrazňuje Hanák, jenž loni v listopadu nahradil na postu šéfa jihomoravské ČSSD Haškova spojence Zdeňka Dufka.

Všichni tři noví členové rady hejtmana podporují jako politika, který má největší šanci krajské volby na jižní Moravě vyhrát. "Michala Haška jsem v posledních týdnech zase o něco lépe poznal po pracovní stránce a mohu říci, že je to velmi zkušený a profesionální politik," chválí šéfa hejtmanství radní pro školství Petr Šelepa s tím, že se ČSSD z vnitřních problémů po volbách v roce 2013 "snad poučila".

"Doba lánské schůzky je pryč. Chci, aby byla strana jednotná a abychom ve volbách zvítězili," přeje si Igor Chlup, který má od února v radě na starosti oblast životního prostředí.

Uprchlíci a dobrovolní hasiči

Největším soupeřem Michala Haška v boji o rekordní třetí volební období na hejtmanství bude – mimo na Moravě tradičně silných lidovců – hlavně hnutí ANO, které si jako lídra kandidátky zvolilo Bohumila Šimka.

Stávající šéf brněnské městské policie sice ve stranické politice nikdy nepůsobil, ale slabiny a silné stránky hejtmana zná dobře – pod Haškem dřív pracoval jako vedoucí jeho sekretariátu a později bezpečnostní ředitel.

Navíc právě oblast bezpečnosti, které se Šimek dlouhodobě věnuje, by se mohla stát jedním z hlavních volebních témat. V čase, kdy si voliči budou vybírat nové složení krajského zastupitelstva, může zintenzivnit migrační vlna. To může hrát do karet hlavně Haškovi - politikovi, jenž podobně jako třeba Miloš Zeman sází na zdůrazňování ochrany hranic a na uprchlíky hledí jako na hrozbu.

Hašek při Zemanově návštěvě jižní Moravy například přišel s nápadem, že by se v případě potřeby do ochrany hranic zapojili i dobrovolní hasiči, podle hejtmana by poskytovali bezpečnostním složkám logistickou podporu.

"Migrace bude jedním z témat předvolební diskuse," přiznává Hašek s tím, že podporuje pomoc obětem válečných konfliktů. Ale jen v jejich mateřských zemích, ne na území Česka. "Musíme být připraveni na všechny eventuality. Zde platí obzvláště – kdo je připraven, není překvapen."

Zato jeho náměstek a "Sobotkův muž" Roman Hanák je daleko smířlivější. "Z toho, že dostáváme peníze z EU, plynou nějaké závazky, a pokud má Evropa přijímat uprchlíky, neměli bychom se k tomu stavět úplně zády," říká. "Navíc jižní Morava cílovou destinací pro běžence zatím není."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy