Elektrobus z české dílny vozí cestující v Brně zadarmo

Eliška Čermáková
6. 8. 2013 10:31
Po skončení jízdy jsou požádáni o vyplnění anketního lístku.
Autor: DPMB
Autor: DPMB | Foto: Aktuálně.cz

Brno-Elektrobus STRATOS z dílny českého výrobce brázdí od pátku brněnské ulice. Vůz nenahradí běžné spoje, stejné trasy jako autobusy a trolejbusy pojede vždy o dvě minuty dříve.

Cestující se jím mohou svézt zadarmo, během jízdy budou požádáni o vyplnění anketního lístku. Ten bude dopravnímu podniku (DPMB) sloužit k vyhodnocení úspěšnosti zkušebních vozů.

Elektrobus bude jezdit do 18. srpna na vybraných linkách. STRATOS je letos první elektrobus v Brně, který bude hodnotit veřejnost.

V případě litevského vozu, který na silnice zavítal v červenci, to nebylo možné kvůli cizí dopravní značce.

Podobný problém by mohl nastat s vídeňským elektrobusem SIEMENS-RAMPINI v září, tomu však DPMB zařídí převozní značku a pojištění.

Testování elektrobusů je součástí evropského projektu Civitas Plus II.

"Konkrétní náplň projektu je nyní projednávána na půdě EU. Hlavním tématem by mělo být snížení energetické náročnosti vozidel veřejné dopravy, nasazení minielektrobusů na linku v historickém centru města a rozšíření přepravy jízdních kol ve veřejné hromadné dopravě," uvedla mluvčí podniku Linda Škrancová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Na D6 u Sokolova havarovala dodávka a osobní auto, doprava je obnovena

Vážná dopravní nehoda omezila ve čtvrtek ráno dopravu na dálnici D6 u Sokolova. Při střetu osobního auta s dodávkou se čtyři lidé zranili, jeden z nich těžce. Doprava ve směru na Karlovy Vary byla krátce po nehodě obnovena, ve směru na Cheb byla silnice uzavřena do 11:15.

Nehoda se stala před 7:00. "Kvůli těžce zraněné osobě byl povolán vrtulník záchranné služby," doplnil krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Na dálnici ve směru na Cheb se tvořily dopoledne až dvoukilometrové kolony, doprava se odkláněla už na odbočku na Loket a na východní obchvat Sokolova.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německý železniční dopravce Deutsche Bahn se s odbory dohodl na mzdách

Německý železniční dopravce Deutsche Bahn (DB) se dohodl s odborovým svazem strojvedoucích GDL na mzdových podmínkách. Riziko další stávky, která by byla od srpna čtvrtá, je tak zažehnáno. Informují o tom německá média.

"Dohodli jsme se," citovala agentura DPA svůj zdroj, který se jednání účastní. Dosažení shody následně potvrdili i zemští premiéři Dolního Saska a Šlesvicka-Holštýnska Stephan Weil a Daniel Günther, kteří další kolo jednání zprostředkovali.

Svaz GDL od srpna uspořádal tři stávky, kterými se snažil donutit dráhy ke zvýšení mezd. Po třetí stávce, která skončila zhruba před týdnem, učinily DB odborářům novou nabídku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy