Dvojice vydírala brněnského politika, hrozila i smrtí

ČTK ČTK
12. 2. 2013 12:07
Obětí je možná více, kriminalisté je vyzývají, aby se ozvaly
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Brno - Dvojice pachatelů údajně vydírala starostu Brna-Starého Lískovce Vladana Krásného (ODS) a nejspíš i některé brněnské podnikatele a firmy.

Osmačtyřicetileté Brňance obviněné z vydírání hrozí až tři roky vězení. Její komplic se podle policie dopouštěl také podvodů, ve vězení proto může skončit až na osm let.

Obětí je možná více, kriminalisté je vyzývají, aby se ozvaly.

Žena podle policie posílala na Krásného několik let různá udání, adresovala mu anonymní dopisy a pomlouvala ho na sociálních sítích.

V jednom anonymním dopise Krásný dostal fotografii zavražděného místostarosty Brna-Židenic Aleše Vytopila (ODS) spolu s výhružkou, že může dopadnou jako on.

"Přáli mi třeba poslední Vánoce ve funkci starosty, protože dalších se prý nedožiji," popsal Krásný.

Čtyřiačtyřicetiletý ženin komplic poté nabídl Krásnému, že zprostředkuje dohodu a výhružky i očerňování zastaví. Dokonce mu slíbil notářsky ověřený dokument, v němž by žena přiznala nepravdivost pomluv.

Za zprostředkování chtěl muž 150.000 korun, Krásný se ale obrátil na kriminalisty. Po převzetí částky na úřadě městské části zatkla pachatele loni koncem listopadu policie. Měsíc strávili ve vazbě, nyní čelí vyšetřování na svobodě.

Škoda za 2,5 milionu

Policisté zjistili, že muž a žena společně podobným způsobem očerňovali a vydírali také přinejmenším jednu brněnskou firmu, další poškozené vyšetřovatelé hledají.

"Kromě toho se muž dopouštěl další majetkové trestné činnosti, například podvodů. Nabízel třeba zprostředkování přidělení bytu," uvedla kriminalistka Olga Pifková.

Údajná škoda při pěti dosud zdokumentovaných podvodech prozatím činí více než 2,5 milionu korun.

Je možné, že kauza má politické pozadí. Podle Krásného ženu ovlivňoval jeho předchůdce ve funkci a politický protivník Petr Hudlík, jenž v posledních komunálních volbách kandidoval za Nezávislé demokraty. Za stejnou stranu v minulosti kandidovala i údajná vyděračka, podle dostupných informací jde o Lenku Malou.

"Devadesát devět procent věcí, které paní Malá dělala, tak byla pod vlivem pana Hudlíka," domnívá se Krásný. Případný Hudlíkův podíl nechce policie komentovat. "K tomu se teď nebudeme vyjadřovat, věc ještě není ukončená," uvedla Pifková.

Hudlík považuje celé obvinění za účelové. Pokoušel se dostat na úterní tiskovou konferenci, ale policie ho tam nepustila. Novinářům řekl, že Malou sice zná, protože dříve bydlela nedaleko jeho bytu, ale o vydírání prý nic neví. Podle něj si mohl celou kauzu "objednat" Krásný. Malá údajně proti Krásnému svědčila v občanskoprávním sporu s Hudlíkem, proto ji prý starosta chtěl zdiskreditovat.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Temelín odstavil po bouři II. blok, proti plánu o týden dřív

Jaderná elektrárna Temelín odstavila v noci na dnešek kvůli následkům bouře II. blok. Spadly stožáry, jež patří firmě ČEPS, která zajišťuje provoz přenosové soustavy. Dvouměsíční odstávka bloku tak začala proti plánu o týden dřív. Ve čtvrtek to řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Po nočních bouřkách je v kraji kvůli poruchám na linkách vysokého napětí bez elektřiny 10 000 domácností, jimž dodává energii E.ON.

před 8 minutami

Náměstek ministra zdravotnictví Vajdák na vlastní žádost končí

Politický náměstek ministra zdravotnictví Vlastimil Vajdák na vlastní žádost končí ke konci červnu ve funkci, vrátí se na post ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, uvedl ve čtvrtek Deník N. S ministerstvem bude dál spolupracovat na projektu Českého onkologického institutu, který prosazuje premiér Andrej Babiš (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy