Dopravní podnik v Brně spustil kampaň na boj s vandaly

Eliška Čermáková
27. 8. 2013 12:15
Kampaň s názvem NO TAG! cílí na mladou generaci.
Posprejovaný vlakový vůz Českých drah (ilustrační foto).
Posprejovaný vlakový vůz Českých drah (ilustrační foto). | Foto: Jan Langer

Brno - Novou kampaň proti vandalismu spustil v pondělí Dopravní podnik města Brna (DPMB).

Kampaň s názvem NO TAG! je zaměřená proti vandalům, kteří sprejováním, škrábáním nebo leptáním ničí okna dopravních prostředků, zvláště tramvají.

Ročně tak způsobí dopravnímu podniku škodu kolem pěti milionů korun, přičemž velkou část této částky tvoří náklady na vyčištění posprejovaných vozů a výměny skel.

"Jedná se o celospolečenský nešvar, který se nám dosud nedařilo aktivně řešit. Spuštěním kampaně NO TAG! chceme masivněji působit na cestující, aby byli k tomuto problému uvědomělejší a zavoláním na linky 156 nebo 158 nám pomohli dopadnout pachatele," řekl generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Nejvíce napadené jsou tramvaje, v autobusech a trolejbusech se řidiči vozidel zase setkali s rozřezanými sedadly a zničenými stropy.

Ve spolupráci s městskou policií by podle Havránka mělo dojít ke snížení počtu případů. "Včasné zavolání nám pomůže pachatele rychleji zadržet, a tak alespoň částečně zachránit majetek dopravního podniku," upozornil ředitel Městské policie Brno Jaroslav Přikryl.

Název kampaně využívá slovní hříčky tag - podpisy či krátké zprávy se totiž v grafitti označují jako tagy. Po vizuální stránce uplatňuje prvky graffiti stylu v čele s animovaným sprejerem ukazujícím na nápis.

"Kampaní chceme oslovit mladší ročníky, právě jich se vandalismus nejčastěji týká," vysvětlila název správní ředitelka podniku Eva Lukavská.

Chystá se i přednáška o streetartu

V trolejbusech a autobusech budou umístěny samolepky s logem kampaně, tramvaje budou polepené velkými fóliemi i zvenčí. Vylepením propagačních materiálů ale snaha dopravního podniku zamezit vandalismu nekončí.

"Chystáme přednášku o street artu a soutěž Navrhni svou graffiti tramvaj. Nejlepší výtvor bude zrealizován," doplnila mluvčí podniku Linda Hailichová.

Dopravní podnik vytvořil k celé kampani i trička a odznaky. Studenti, kteří si od pondělí koupí předplacenou jízdenku, dostanou navíc silikonové náramky s nápisem NO TAG!

V minulosti bylo spuštěno již několik kampaní s podobnou tématikou, posledním počinem byla anketa o výměně poškrábaných oken v tramvajích.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy