Obrazem: Do útoku! Nadšenci si připomněli bitvu u Slavkova

Vojáci v dobových kostýmech při rekonstrukci bitvy u Slavkova.
Klid na bojišti. Vojenští a historičtí nadšenci převlečení za vojáky nabírají síly na následující minuty boje.
Ženy mezitím připravují něco na posilnění.
Přijíždí první důstojníci. Vojáci, do zbraně!
K útoku připravit...
Foto: Reuters
Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
29. 11. 2014 19:03
Letošní rekonstrukce historické bitvy císaře Napoleona s rakouskými a ruskými vojsky se zúčastnilo devět set lidí.

Tvarožná (Brněnsko) - Na již tradiční rekonstrukci bitvy francouzského císaře Napoleona s rakouskými a ruskými vojsky u Slavkova se v sobotu přišlo podívat zhruba 8500 lidí. Podle pořadatele Miroslava Jandora je to vzhledem k chladnému počasí velký úspěch.

Do dvouhodinové scény se zapojilo devět stovek účastníků, kteří byli oblečeni v dobových kostýmech, šest desítek koní a patnáct děl. Mezi účastníky bitvy jsou podle Jandory také milovníci vojenské historie, kteří od roku 1989 nescházeli na téměř žádné z pětadvaceti rekonstrukcích.

Zájem vojenských historických klubů o účast v ní je podle Jandory velký. "Máme z čeho vybírat a do scény zapojujeme jen ty nové týmy lidí, o nichž máme dobré reference," uvedl.

Každá z válečných scén ukazuje některou část bitvy u Slavkova, v níž Napoleon 2. prosince 1805 zvítězil nad mnohem početnějšími rakouskými a ruskými šiky. Letos bitva zachycovala střet mezi francouzskými jednotkami a ruským jezdectvem mezi vrchem Santonem a nedalekou obcí Holubice.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Zeman navrhl místo v radě Ústavu pro studium totalitních režimů historika Šustka

Prezident Miloš Zeman navrhl Senátu na post dlouhodobě neobsazeného člena rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) historika Vojtěcha Šustka. Na Twitteru to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Podrobnosti o navrhovaném historikovi neuvedl. Šustek pracuje jako archivář Archivu hlavního města Prahy v oddělení fondů státních orgánů.

Rada ÚSTR má ze zákona sedm členů, které volí Senát. Čtyři členy rady navrhují občanská sdružení, dva sněmovna a jednoho prezident.

Od ledna 2017 je v radě neobsazeno místo po zesnulé Naděždě Kavalírové, která byla dlouholetou předsedkyní Konfederace politických vězňů. Prezident Zeman dosud za ni nenabídl Senátu náhradu, kterou by horní komora akceptovala.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Na horách na východě Česka může do pátku napadnout až 25 centimetrů sněhu za den

Na horách ve východní polovině Česka bude sněžit i v následujících dvou dnech. V polohách nad 800 metrů nad mořem v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji napadne ve středu a ve čtvrtek až 25 centimetrů sněhu za den, informoval v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Již dříve uvedl, že sněhové přeháňky budou na Moravě a ve Slezsku po celý dnešek, a to i v nižších polohách. Vzhledem k tomu tam lze podle meteorologů předpokládat komplikace v dopravě.

Meteorologové uvedli, že v polohách nad 600 metrů nad mořem ve východní polovině země dnes napadne pět až 15 centimetrů sněhu a v dalších dvou dnech nad 800 metrů nad mořem deset až 25 centimetrů sněhu za den. Upozornění před novým sněhem na středu a čtvrtek platí zejména pro vyšší polohy v okresech Jeseník, Šumperk, Zábřeh, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Klobouky, Vsetín, Bruntál, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Krnov, Rýmařov a Třinec.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Komunisté chtějí jednat s lídry ANO o toleranční smlouvě ještě v úterý. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa lze očekávat její vypovězení

Zdroj: ČTK
Další zprávy