Detektivové žádají vazbu pro pět obviněných v brněnské kauze se zakázkami

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 3. 2019 18:34
Detektivové chtějí vazbu pro pět lidí z korupční kauzy kolem veřejných zakázek městské části Brno-střed. Ostatní čtyři obvinění byli propuštěni a dále budou stíháni na svobodě. Na webu policie to dnes oznámil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Státní zástupce se s podnětem policie ztotožňuje a návrh na vzetí do vazby doručí soudu asi dnes večer, řekl ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality olomouckého Vrchního státního zastupitelství Petr Šereda.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

"Kriminalisté NCOZ podali státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Olomouci podnět k návrhu na vzetí do vazby pěti obviněných osob," uvedl Ibehej.

"Státní zástupce se s tímto návrhem ztotožnil a v současné chvíli zpracovává návrhy, které budou soudu doručeny ve večerních hodinách. Návrhy na vazby bude rozhodovat Městský soud v Brně," řekl Šereda. Soud rozhodne zřejmě v sobotu.

V souvislosti s razií na radnici městské části Brno-střed bylo devět lidí obviněno z trestných činů účast na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. Podle médií policie zadržela třeba radního Brna-střed Jiřího Švachulu (ANO).

Detektivové NCOZ zasahovali ve čtvrtek v Praze, Brně a Prostějově, mimo jiné i v sídle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ve větvi kauzy týkající se veřejných zakázek, kterými se zabýval ÚOHS, ale na rozdíl od zakázek brněnské radnice zatím nikdo obviněn nebyl. Potvrdili to Ibehej i Šereda.

Policie se mimo jiné zajímá o postup ÚOHS v prověřování tendru na mýtný systém. Policisté zasahovali i v pražském sídle firmy Kapsch, která mýtný systém nyní provozuje.

Minulé volební období

"Týká se to minulého volebního období, minulé koalice, kdy ODS byla v opozici," řekl starosta Vojtěch Mencl (ODS). Doplnil, že řízení odboru investičního a správy bytových domů do vyšetření celé situace převezme tajemník radnice Petr Štika. Dosud jej vedl Petr Liškutin, jenž bude podle starosty po dohodě s tajemníkem přeřazen na jinou pozici.

Předsedkyně kontrolního výboru Monika Lukášová Spilková (Piráti) uvedla, že se v pondělí setká se starostou Menclem, v úterý pak mimořádně zasedne výbor. Spilková doufá, že se tak s kolegy dozví více informací o důvodech a okolnostech policejní akce.

"Devadesát devět procent informací máme z médií," uvedla Spilková. Neočekává detaily z policejního vyšetřování, ráda by se ale dozvěděla od starosty alespoň něco oficiálního. Starosta o přesných cílech policejního zásahu hovořit nechtěl, je vázaný mlčenlivostí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy