Deseti v Brně zadrženým demonstrantům hrozí soud

ČTK ČTK
2. 5. 2011 17:32
Cenu bezpečnostních opatření vyčíslila policie na milion korun
Policisté zatýkají jednoho z demonstrantů
Policisté zatýkají jednoho z demonstrantů | Foto: Jan Langer

Brno - Deseti z patnácti zadržených, kteří skončili na policejní služebně po nedělních prvomájových akcích v Brně, hrozí, že stanou před soudem. Obviněni si zatím vyslechli jen dva lidé.

Za násilí proti úřední osobě hrozí dvěma mladým příznivcům organizace Dělnická mládež, kteří údajně napadli policisty, až čtyři roky vězení. Pět zbylých čeká přestupkové řízení.

V neděli se v centru města se sešlo 400 radikálů, jimž pak znemožnilo projít plánovanou trasu pochodu asi 1000 odpůrců.

Policii se podařilo střetu obou táborů zabránit. Do akce ale musela zapojit 700 policistů, přes 200 vozů a dva vrtulníky. Náklady za bezpečnostní opatření půjdou do milionů korun.

Z 15 zadržených je 13 příznivců krajní pravice. Šest z nich, mezi nimiž je i jedna dívka, čelí podezření z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.

Prohlédněte si, jak v Brně probíhaly prvomájové demonstrace

"Měli závadové symboly na oblečení či transparentu, který nesli. Budou k tomu zpracovány znalecké posudky," uvedla mluvčí policie Petra Vedrová. Hrozí jim až pět let vězení.

Třicetiletý Němec, jenž měl na setkání Dělnické mládeže poslední proslov coby oficiální řečník, je podezřelý z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, za což mu hrozí až tři roky ve vězení.

Dalšího muže policie prověřuje kvůli údajným projevům sympatií k hnutím směřujícím k potlačení práv a svobod občanů.

 

Právě se děje

Další zprávy