Děkovná pouť ke kapli na Blatnické hoře

Foto: Lenka Fojtíková
Domácí Domácí
29. 8. 2011 10:40

Hodonínsko - Poslední srpnovou neděli slaví v Blatnici na Hodonínsku Děkovnou pouť. Věřící při ní děkují především za úrodu. Tyto poutě světu jako první ukázal na svých obrazech Joža Uprka, který pocházel z nedalekého Kněždubu. Věřící si spolu se stovkami lidí v krojích připomněli letošní sto padesáté narození tohoto malíře slováckého lidu. Po mši hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek odhalil na památku umělce pamětní desku. Jejím autorem je akademický sochař Otmar Oliva.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Podíleli se na ochraně ohrožených gepardů, íránský soud je poslal na dlouhé roky do vězení za špionáž

Íránský soud vyměřil tresty odnětí svobody v délce šesti až deseti let šesti ochráncům přírody. Byli obviněni ze špionáže. Podíleli se totiž na projektu záchrany v Asii kriticky ohrožených gepardů a používali k jejich pozorování skryté kamery. Informovala o tom dnes agentura AP.

Newyorské centrum zabývající se lidskými právy v Íránu oznámilo, že ochránci byli odsouzeni za kontakty s USA, tedy nepřítelem státu. V téže kauze budou souzeni ještě dva lidé. Ve skupině byl také Kavous Seyed Emami s občanstvím Íránu a Kanady, který zemřel loni v únoru za nejasných okolností ve vězeňské vazbě, kde čekal na soud. Vdově po něm pak Írán po nějaký čas bránil vycestovat ze země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy