Další velká koalice přišla na svět v Brně-Králově Poli

ČTK ČTK
10. 11. 2011 22:35
ODS a ČSSD bude ve velké opokoalici sekundovat KDU-ČSL

Brno - V Brně-Králově Poli by do konce volebního období měli radnici ovládat sociální a občanští demokraté spolu s lidovci. Strany ve čtvrtek podepsaly koaliční dohodu. Informoval o tom lídr ČSSD a pravděpodobný budoucí starosta Roman Vykoukal.

Na radnici od loňských komunálních voleb tvořili koalici ODS s TOP 09, lidovci a zelenými. Strany však přišly o většinu v zastupitelstvu a krize vyvrcholila před dvěma týdny odvoláním starosty Ivana Kopečného (ODS). ODS pak prohlásila koalici za fakticky nefungující, a tudíž rozpuštěnou.

Královo Pole je v krátké době druhou brněnskou městskou částí, kde vznikla velká koalice. V říjnu se rozpadlo spojenectví ODS a menších stran v části Brno-sever. Na další spolupráci se tam dohodly ODS s ČSSD, starostkou zůstala Sabina Tomíšková (ODS).

Podle Vykoukala si královopolské strany rozdělí místa v radě v poměru čtyři ku čtyřem ku jednomu. ČSSD získá dva lidi ve vedení radnice, a to starostu Vykoukala a místostarostu Miloslava Humpolíčka. Místostarosty za ODS se podle dohody mají stát Andrea Pazderová a Pavel Juránek.

Královo Pole i Brno-sever jsou důležité brněnské městské části - Brno-sever je druhá největší a Královo Pole třetí. Koalice ODS a menších stran se nedávno zatřásla i v Brně-Černovicích. Po smírčím řízení tam však koalice pokračuje.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 54 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy