Další nepovedený Haškův puč, zní z radnice. Fiasku na zastupitelstvu v Brně zabránil jediný hlas

Jan Hejl Jan Hejl
18. 5. 2016 18:54
Už více než měsíc v Brně nefunguje koalice. Ačkoliv strany týden co týden vyjednávají, řešení krize je v nedohlednu. Den před jednáním zastupitelstva nejdřív rezignovali zástupci KDU-ČSL z rady, poté lidovečtí zastupitelé spolu se sociálními demokraty nepodpořili program schůze. Ten ale nakonec díky hlasu lidovce Daniela Rychnovského prošel. Lídři stran bývalé koalice se zlobí, že chod města zpovzdálí nabourává hejtman Michal Hašek, který chce chaos na radnici využít v kampani před blížícími se krajskými volbami proti hnutí ANO, jehož primátor město řídí. Hašek kritiku odráží s tím, že na podobné intriky nemá čas ani chuť.
Hejtman Michal Hašek a brněnský primátor Petr Vokřál.
Hejtman Michal Hašek a brněnský primátor Petr Vokřál. | Foto: ČTK

Brno – V úterý radní za KDU-ČSL v čele s první náměstkyní primátora Klárou Liptákovou rezignovali na své funkce ve vedení Brna. O den později lidovci překvapili znovu. Na jednání zastupitelstva se rozhodli nepodpořit program schůze, čímž chtěli zablokovat chod města a přimět strany k dalšímu jednání o nové koalici.

Jejich plán ale nevyšel. K bloku hnutí ANO, Žít Brno, zelených a TOP09 se přidal lidovecký zastupitel Daniel Rychnovský a o jeho hlas nakonec program schůze prošel.

Strany bývalé koalice teď osočují Liptákovou, která uzavřela dohodu o spolupráci s ČSSD, že se spolu se sociálními demokraty snaží – navzdory svým dřívějším prohlášením – vyvolat na zastupitelstvu chaos. Odvolávají se na blížící se krajské volby, které chce potřetí za sebou na jižní Moravě vyhrát hejtman Michal Hašek.

Primátor Petr Vokřál i jeho náměstci Matěj Hollan (Žít Brno) a Martin Ander (SZ) otevřeně hovoří o Haškově vlivu na zastupitele ČSSD a lidovců. Jeho cílem je podle nich na radnici vyvolat chaos a v předvolební kampani poukázat na neschopnost ANO řídit Brno. Právě Babišovo hnutí bude největším soupeřem Haškovy ČSSD o vládu nad hejtmanstvím.

„Je evidentní, že v zájmu Michala Haška je, aby se brněnská sociální demokracie ve spolupráci s lidovci snažila maximálním možným způsobem nabourávat fungování města,“ tvrdí Martin Ander a připomíná, že zástupci KDU-ČSL v koalici měsíce připravovali projekty, a když o nich mělo rozhodovat zastupitelstvo, nechtěli schválit ani jeho program.

„Že lidovci takto hlasovali, je důsledek Haškova působení. Je to čistě politické divadlo před krajskými volbami,“ nebere si servítky Ander.

Hejtman Michal Hašek kritiku, že se vměšuje do koaličních sporů na brněnské radnici, odmítá s tím, že na podobné intriky nemá čas ani chuť. Tvrdí, že tím představitelé ANO, Žít Brno a zelených jen skrývají "svou neschopnost řídit město a udržet funkční koalici".

„Hnutí ANO krachuje po ČR jedna koalice za druhou, nyní tento virus bohužel dorazil i do Brna,“ reagoval Hašek na dotaz deníku Aktuálně.cz.

„Je to jasné varování občanům, že jenom bílá košile na billboardu vedle šéfa holdingu a ranní kobliha z rukou Andreje Babiše ještě neznamená zkušenost, kompetenci a stabilitu,“ dodává.

Haškovi se nepovedl další puč, tvrdí Hollan

Zastupitelské kluby na magistrátu jsou po pádu magistrátní koalice rozděleny na dva tábory, z nichž ani jeden nemá většinu 28 hlasů. Že jihomoravský hejtman a bývalý druhý muž ČSSD do dění na magistrátu zasahuje, podle náměstka Andera mimo jiné dokazuje i fakt, že se úterního zastupitelstva neúčastnil Stanislav Juránek, brněnský zastupitel za KDU-ČSL a zároveň Haškův politický spojenec – první náměstek v jeho krajské vládě. „Je to další indicie do řady důkazů o jeho vlivu,“ domnívá se Ander.

Lídr Žít Brno Matěj Hollan tvrdí, že hejtman Hašek svůj vliv na dění na radnici nevědomky přiznal na Facebooku. Poté, co zastupitelé díky klíčovému hlasu lidovce Daniela Rychnovského schválili program, totiž Hašek napsal, že v rámci kraje spolupráce ČSSD a lidovců funguje. „Nemáme v koalici totiž žádné Rychnovské, sólisty s krytím části brněnských médií,“ dodal.

Podle Hollana tento Haškův příspěvek dokazuje, že je rozzlobený, že zastupitelstvo nedopadlo podle jeho představ. „Už před zhruba měsícem se – a to taky popírá – setkal s brněnskými starosty za ČSSD a řekl jim, že kdo bude podporovat vstup ČSSD do koalice s ANO, tomu ustřihne všechny penězovody z kraje,“ je přesvědčen Hollan.

„Haškovi se nepovedl další puč v pořadí,“ dodává s narážkou na hejtmanův pokus o odstavení předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky po volbách v roce 2013. 

I přes četná jednání se zatím stranám v Brně nepodařilo najít většinu v zastupitelstvu. Bývalá magistrátní koalice hnutí ANO, lidovců, Žít Brno a Strany zelených nefunguje už přes měsíc. Vládu v druhém největším českém městě ukončily spory mezi ANO a KDU-ČSL ohledně zřízení holdingu a odpolitizování vedení městských firem.

Po pádu koalice lidovci uzavřeli dohodu s ČSSD a o nové podobě vedení Brna jednají společně v bloku. Na to zareagoval primátor Vokřál a do svého tábora kromě Žít Brno a Strany zelených přibral i opoziční TOP 09, k většině 28 křesel v zastupitelstvu jim však chybí jediný hlas.

Důležitým hráčem při získání většiny mohou být právě lidovci, kteří se už v pondělí mimořádně sejdou na zasedání městského výboru strany, kde budou řešit další koaliční vyjednávání. Podle MF Dnes jsou představitelé KDU-ČSL rozpolcení a část z nich se chce vrátit do koalice vedené primátorem Vokřálem.

 

Právě se děje

Další zprávy