reklama
 
 

Čtyřblok v Brně nabízí samostatnou pětikoalici ČSSD i KDU-ČSL. Strany ale chtějí do seskupení spolu

19. 5. 2016 11:08
Situaci na brněnské radnici by mohla vyřešit nová pětikoalice. Čtyřblok ANO, Žít Brno, Strana zelených a TOP 09 odmítá jednat o šestikoalici s ČSSD a KDU-ČSL, ale nabízí každé z nich možnost pětikoalice. Jenže sociální demokraté ani lidovci nechtějí porušit smlouvu, kterou mezi sebou mají o tom, že do koalice půjdou vždy spolu. Podle brněnského primátora Petra Vokřála je nejlogičtějším řešením pětikoalice čtyřbloku a zástupců KDU-ČSL.

Brno - Čtyřblok ANO, Žít Brno, Strana zelených a TOP 09 v Brně zrušil jednání o možné šestikoalici s ČSSD a KDU-ČSLa nabízí každé z těchto dvou stran vznik pětikoalice. Lidovci a sociální demokraté však mají dohodu, že bez sebe do koalice nepůjdou. Podle brněnského předsedy ČSSD Olivera Pospíšila sociální demokraté dohodu s lidovci dodrží a nabídku ANO nepřijmou. Dohodu s ČSSD nechce porušit ani bývalá primátorova náměstkyně Klára Liptáková (KDU-ČSL). Bývalý radní Daniel Rychnovský (KDU-ČSL) se však kloní k návratu do staré koalice.

Primátor Petr Vokřál (ANO) doufá, že se situaci podaří vyřešit v co nejbližší době. "Dali bychom přednost pětikoalici. Nejlogičtějším partnerem je pro nás KDU-ČSL vzhledem k tomu, že jsme to spolu rok a půl táhli. Budeme ale jednat se všemi i s ČSSD," uvedl Vokřál.

Sociální demokracie podle Pospíšila nebere koalici bez KDU-ČSL v potaz. "Do konce volebního období máme s KDU-ČSL uzavřenou písemnou dohodu o společném postupu a hodláme ji za všech okolností dodržet. Zároveň bereme na vědomí, že druhá strana nemá zájem o šestikoalici, a proto znovu nabízíme ANO možnost koalice na vládním půdorysu," řekl Pospíšil.

Za dohodou s ČSSD si stojí i Liptáková. "Neporušíme žádnou dohodu, dokud ji neporuší druhá strana. Stejným způsobem jsme dodržovali koaliční smlouvu, dokud ji neporušilo ANO jednáním s někým jiným," zdůraznila Liptáková s tím, že dohodu chce dodržet i za cenu toho, že KDU-ČSL skončí v opozici.

Je však otázkou, zda se k jejímu názoru připojí městský výbor strany, který se sejde počátkem příštího týdne. Podle Rychnovského jsou u lidovců dva tábory, přičemž jeden chce zůstat s ČSSD a druhý se chce stejně jako Rychnovský vrátit do staré koalice. Lidovecký městský výbor bude situaci řešit se snahou sjednotit rozpolcený zastupitelský klub. Pokud by se přiklonil k návratu do koalice, musel by se vypořádat s dohodou s ČSSD, kterou městský výbor před měsícem schválil.

V Brně se rozpadla koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a SZ v dubnu kvůli sporům mezi ANO a KDU-ČSL. Lidovci se spojili s ČSSD, zbylé tři strany přibraly TOP 09. Ani jeden blok nemá většinu v zastupitelstvu. Získat by ji mohl spojením s dalšími stranami a s KSČM, avšak ANO i KDU-ČSL spolupráci s komunisty vylučují. Lidovci v pondělí složili mandáty v radě a odešli do opozice, čímž bývalá koalice ztratila většinu mandátů. Úterní zastupitelstvo odhlasovalo program s potřebnými body díky Rychnovskému.

autor: ČTK | 19. 5. 2016 11:08

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Jihomoravský kraj

  reklama
  reklama
  reklama