Čecha, který loupil ve Znojmě, zadrželi v Rakousku

ČTK ČTK
13. 10. 2013 17:19
Muž ohrožoval střelnou zbraní také rakouské řidiče.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Klosterneuburg - Policisté v dolnorakouském Klosterneuburgu zadrželi Čecha hledaného kvůli účasti na loupežnému přepadení ve Znojmě. Podle informací mluvčího české policie Pavla Švába muž pravděpodobně spáchal na Znojemsku dva trestné činy a zdejší policisté po něm pátrali.

Rakouská policie se na čtyřicetiletého Čecha zaměřila kvůli oznámení občanů Klosterneuburgu, kteří si stěžovali na jeho bezohlednou jízdu. Na policii se už předtím obrátil i sedmatřicetiletý Rakušan, kterého prý řidič téhož auta na cestě do Klosterneuburgu přinutil zastavit a ohrožoval ho střelnou zbraní.

Tu vytáhl muž později i na policisty, kteří ho objevili sedícího v autě na parkoviště u silnice. Čech se pokusil pěšky utíkat směrem na Vídeň, přitom stále ohrožoval zbraní policisty i sebe samého. Nakonec se rakouské policistce podařilo česky přemluvit muže k tomu, aby se vzdal. Čech nakonec zbraň odevzdal výměnou za cigaretu.

Muž byl zatčen. Kvůli jeho agresivnímu chování ho k soudu v Korneubergu eskortovali policisté za přispění členů elitní jednotky Cobra. Nikdo nebyl během incidentu zraněn, uvedlo policejní ředitelství.

Činy, ze kterých je muž na Znojemsku podezírán, nechtěl mluvčí Šváb kvůli pokračujícímu vyšetřování upřesnit. Zadržený podle něj zatím zřejmě zůstane v rakouské vazbě. "Další průběh bude záležet na dohodě české a rakouské policie. My jsme podezřelého zatím nevyslechli ani neztotožnili," podotkl Šváb.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy