Bývalý politik z Brna neuspěl se stížností. Podmínka za manipulaci se zakázkami platí

ČTK ČTK
25. 6. 2019 10:02
Ústavní soud odmítl stížnost bývalého místostarosty Brna-Židenic Jiřího Nesiby. Za podíl na manipulaci veřejných zakázek městské části dostal před třemi lety 2,5 roku vězení s podmínečným odkladem na čtyři roky. Ústavní soudci jeho stížnost označili za zjevně neopodstatněnou, vyplývá z publikovaného usnesení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Skupinu obviněných potrestaly brněnské soudy za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Podle verdiktu skrytě a mimo rámec výběrového řízení zajišťovali předem vybraným firmám získání veřejných zakázek včetně určení jejich ceny.

Ve stížnosti Nesiba poukazoval na údajné nejasnosti ve svědeckých výpovědích a přetrvávající pochybnosti o vině. "Považuje-li stěžovatel některé důkazy za nejednoznačné, předkládá toliko své subjektivní přesvědčení a poněkud vytrhává dílčí aspekty věci z celkového kontextu," reagovali ústavní soudci.

Poukázali také na rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle kterého obvinění postupovali po vzájemné dohodě a porušili zásady transparentnosti.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy