reklama
 
 

Bylo to silnější než já, přiznal se muž k vraždě matky své přítelkyně. Soud mu dal 14 let vězení

Aktualizováno 12. 7. 2016 16:27
Na čtrnáct let do vězení poslal Krajský soud v Brně Romana Švába za vraždu seniorky, která se odehrála v lednu v Pršticích na Brněnsku. Šváb se u soudu k činu přiznal. Ženu zabil, protože chtěla zavolat policii na svou dceru, která byla jeho přítelkyně. Podle zavražděné žila špatným životem a ona by od ní alespoň měla klid. To muže vyprovokovalo natolik, že ji uškrtil a potom ještě okradl. Řekl, že trávil posledních deset let na ulici. Jak vypověděl, byl celkem jedenáctkrát trestaný vesměs za majetkovou trestnou činnost.

Brno - Za lednovou vraždu seniorky v Pršticích na Brněnsku poslal Krajský soud v Brně obžalovaného Romana Švába na 14 let do vězení. Šváb se k činu přiznal. Pětasedmdesátiletou ženu uškrtil šálou, poté jí ukradl náušnice a řetízek. Hrozilo mu deset až 18 let vězení se zvýšenou ostrahou. Rozsudek není pravomocný, obhájce i státní zástupkyně si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

Líčení začalo dnes ráno přednesením obžaloby a výslechem obžalovaného. Dvaapadesátiletý Šváb popisoval dopoledne, kdy se vražda ženy stala. Uvedl, že hledal svoji bývalou přítelkyni u její matky v Pršticích, tam ale nebyla. Šváb seniorku žádal, aby jí zatelefonovala, to ale odmítla. Navíc podle Švába začala žena vyhrožovat, že na svoji dceru zavolá policii, protože podle ní žila špatným životem a ona by od ní měla klid. Podle Švába ho pak seniorka začala vyzývat k odchodu, nebo že policii zavolá i na něj. Šváb následně vypověděl, že mu bylo líto jeho přítelkyně. Místo, aby jí matka pomáhala, tak ji potápěla.

"Byla ke mně otočená zády, nervama jsem se celý roztřepal, bylo to silnější než já, nešlo to zastavit," popsal situaci Šváb. Jak vypověděl, k seniorce přistoupil blíž a vytáhl jí z kapsy šálu. "Omotal jsem jí ji kolem krku a začal ji škrtit. Nestačila se bránit, podlomila se jí kolena, její oči měly agresivní pohled," líčil Šváb. Když už žena ležela na zemi, vzal jí rozepnutý řetízek a náušnice v hodnotě celkem asi 10.000 korun. Následně je nechal přes známého prodal v zastavárně.

Šváb u soudu také vypověděl, že trávil posledních deset let na ulici. Celkem byl osmnáctkrát trestaný vesměs za majetkovou trestnou činnost. Při výpovědi hovořil o jedenácti trestech.

Odpoledne vypovídali svědci, dcera zavražděné ženy, známá, které se Šváb v Brně k činu posléze přiznal, vypovídal také zastavárník a muž, přes kterého Šváb ukradené věci zastavil.

Státní zástupkyně i obhájce v závěrečných řečech navrhovali trest v dolní polovině sazby.

"To, co jsem spáchal, nejde obhájit ani omluvit. Nevím, jestli se s tím naučím žít. Je to bolest, která mě bude provázet po celý život, lituji toho,“ uvedl v závěru líčení před soudem Šváb.

"Uložený trest je v polovině trestní sazby a myslím si, že kromě samotného zločinu vraždy předseda senátu a vůbec celý senát trest uložili v takové výši, že shledali to okradení mrtvé jako velice zavrženíhodný čin,“ řekla po rozsudku státní zástupkyně Eva Žďárská.

Policie bezprostředně po vraždě, která se stala 21. ledna, začala po Švábovi pátrat jako po důležitém svědkovi. Po jeho výslechu na konci ledna ho obvinila z vraždy a vzala ho do vazby.

autor: ČTK | 12. 7. 2016 11:24

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Jihomoravský kraj

  reklama
  reklama
  reklama