Brnu hrozí paralýza. Kraj do voleb asi nestihne vyřešit většinu jeho územního plánu

Jan Singer
9. 8. 2016 16:17
Již nyní je zřejmé, že se Jihomoravský kraj zapíše do českých dějin jako správní oblast, která bude mít jako poslední krajský územní plán. Jestli vůbec. Někdejšímu hejtmanu Juránkovi (KDU-ČSL) a současnému hejtmanu Haškovi (ČSSD) trvá finální podoba Zásad územního rozvoje (ZÚR) téměř šestnáct let. Lednový slib zní, že do říjnových voleb budou všechny resty napraveny. Potíž však je, že se názory na třetí verzi územního plánu diametrálně liší. Zatímco krajské zastupitelstvo kypí sebejistotou a o slibovaném termínu nepochybuje, aktivisté, odborníci a někteří brněnští politici vidí v ZÚR nezákonný pokus, jak voliče před krajskými volbami opít rohlíkem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Brno – Téměř šestnáct let se neúspěšně snaží Jihomoravský kraj schválit svůj územní plán, a přestože je jeho zatím poslední třetí verze připravena, názory na ni se výrazně liší. Zatímco krajské zastupitelstvo kypí sebejistotou a o slibovaném termínu schválení plánu nepochybuje, aktivisté, odborníci a někteří brněnští politici vidí v Zásadách územního rozvoje (ZÚR) nezákonný pokus, jak voliče před říjnovými krajskými volbami opít rohlíkem.

Druhou verzi (ZÚR) schválil kraj v září roku 2011, následně však byla zrušena nejvyšším správním soudem. A podle opozice čeká stejný osud také třetí verzi, která by měla být dokončená před krajskými volbami. Práce na nové verzi zabrala kraji pět let, přesto nedokáže s jistotou určit, kudy povede klíčový koridor a jaká bude podoba Brna a jeho okolí.

„Příprava dokumentu k vydání probíhá podle plánu a podnikají se běžné procesní kroky. V červenci provedl kraj analýzu a vyhodnocení námitek a připomínek, které dostanou k dispozici dotyčná ministerstva,“ uvedla mluvčí Jihomoravského kraje Eliška Holešinská Windová.

Pokud u příslušných ministerstev projde třetí podoba krajského územního plánu, pokryje Jihomoravský kraj na několika místech tzv. územní rezerva. To je označení pro místo, jehož územní plán odsune kraj do lokální územní studie. A v budoucnu by z ní vzešlé výsledky byly zahrnuty v aktualizaci ZÚR. Jedná se tak o oblasti, které jsou natolik komplikované, že je Jihomoravský kraj zahrne do krajského územního plánu nejdříve tři roky po krajských volbách. Tak dlouho totiž územní studie potrvá, pokud nenastanou další komplikace.

Tento postup územního plánování by platil především pro Brno a jeho aglomeraci. „Díky studii kraj získá detailnější hodnocení situace a více se přiblíží reálnému řešení i s ohledem na kumulativní a synergické vlivy,“ vysvětlila mluvčí Jihomoravského kraje a dodala, že kraj postupuje vůči Brnu a jeho okolí maximálně zodpovědně.

Příliš optimistický názor však s krajem nesdílí náměstek brněnského primátora Matěj Hollan (Žít Brno). Podle něj je velmi vysoká šance, že současnou podobu ZÚR shodí soud. „Vyplývá to z právního posudku, který si nechalo Brno vypracovat od právní kanceláře Frank Bold. Takže ve výsledku nebude zase nic a kraj bude neexistencí územního plánu paralyzován,“ namítl Hollan, který se na svém facebookovém profilu vyjádřil, že to hejtmana Haška nezajímá. „My se budeme snažit, aby kraj nezákonné ZÚR před volbami populisticky nevydával a nechal to až na dalším zastupitelstvu,“ dodal.

Podle výše zmiňované právní kanceláře je největším problémem současného návrhu to, že neřeší urgentní záležitost, kterou ze zákona řešit má. Tedy budoucí uspořádání silniční dopravní sítě, zejména klíčových dopravních staveb. „Na krajský územní plán navazují územní plány obcí, takže územní rezervy budou jejich území blokovat, aniž by bylo jasné, zdali budou tyto trasy při následné aktualizaci skutečně potvrzeny nebo ne,“ uvedl Pavel Černý a dodal, že kvůli současné podobě ZÚR nebude ani Brno moct plánovat významné dopravní stavby na svém území.

Foto: Petr Firbas

Jestli bude současná podoba ZÚR schválena, bude podle aktivisty Petra Firbase komplikované čerpat kvůli územním studiím evropské dotace pro páteřní komunikace. A náměstek brněnského primátora jeho slova potvrdil. „Pokud kraj nedokáže připravit ZÚR v souladu se zákonem, je to jeho problém a ne obcí, které to právně napadnou. Kraj tak svým konáním ohrožuje i čerpání dotací,“ řekl Hollan, podle kterého hejtman Michal Hašek odmítá jakoukoliv diskusi s brněnským zastupitelstvem.

Foto: Petr Firbas

Pokud bude i přes právní předtuchy současná podoba ZÚR povolena, bude do územní studie spadat také tzv. Hitlerova dálnice, respektive úsek dálnice D43 mezi Kuřimí a Lysicemi. „Studie podrobně prozkoumá, kterou variantu dálnice, bystrckou či bítešskou, doporučit k realizování. Zda potřebujeme jihozápadní tangentu a v kterých místech napojit území od Černovické terasy k Holubicím na D1,“ vysvětlila mluvčí Jihomoravského kraje a dodala, že studie prozkoumá dopady těchto záměrů a nepřinese žádná jiná omezení.

Plánované dokončení modernizace dálnice D1 bylo 2020, já si myslím, že rok 2018 by byl hezký cíl, říká ministr dopravy Dan Ťok. Přechod z byznysu na ministerský post není podle něj obvyklý, ale možný. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 36 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy