Brnu hrozí paralýza. Kraj do voleb asi nestihne vyřešit většinu jeho územního plánu

Jan Singer
9. 8. 2016 16:17
Již nyní je zřejmé, že se Jihomoravský kraj zapíše do českých dějin jako správní oblast, která bude mít jako poslední krajský územní plán. Jestli vůbec. Někdejšímu hejtmanu Juránkovi (KDU-ČSL) a současnému hejtmanu Haškovi (ČSSD) trvá finální podoba Zásad územního rozvoje (ZÚR) téměř šestnáct let. Lednový slib zní, že do říjnových voleb budou všechny resty napraveny. Potíž však je, že se názory na třetí verzi územního plánu diametrálně liší. Zatímco krajské zastupitelstvo kypí sebejistotou a o slibovaném termínu nepochybuje, aktivisté, odborníci a někteří brněnští politici vidí v ZÚR nezákonný pokus, jak voliče před krajskými volbami opít rohlíkem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Brno – Téměř šestnáct let se neúspěšně snaží Jihomoravský kraj schválit svůj územní plán, a přestože je jeho zatím poslední třetí verze připravena, názory na ni se výrazně liší. Zatímco krajské zastupitelstvo kypí sebejistotou a o slibovaném termínu schválení plánu nepochybuje, aktivisté, odborníci a někteří brněnští politici vidí v Zásadách územního rozvoje (ZÚR) nezákonný pokus, jak voliče před říjnovými krajskými volbami opít rohlíkem.

Druhou verzi (ZÚR) schválil kraj v září roku 2011, následně však byla zrušena nejvyšším správním soudem. A podle opozice čeká stejný osud také třetí verzi, která by měla být dokončená před krajskými volbami. Práce na nové verzi zabrala kraji pět let, přesto nedokáže s jistotou určit, kudy povede klíčový koridor a jaká bude podoba Brna a jeho okolí.

„Příprava dokumentu k vydání probíhá podle plánu a podnikají se běžné procesní kroky. V červenci provedl kraj analýzu a vyhodnocení námitek a připomínek, které dostanou k dispozici dotyčná ministerstva,“ uvedla mluvčí Jihomoravského kraje Eliška Holešinská Windová.

Pokud u příslušných ministerstev projde třetí podoba krajského územního plánu, pokryje Jihomoravský kraj na několika místech tzv. územní rezerva. To je označení pro místo, jehož územní plán odsune kraj do lokální územní studie. A v budoucnu by z ní vzešlé výsledky byly zahrnuty v aktualizaci ZÚR. Jedná se tak o oblasti, které jsou natolik komplikované, že je Jihomoravský kraj zahrne do krajského územního plánu nejdříve tři roky po krajských volbách. Tak dlouho totiž územní studie potrvá, pokud nenastanou další komplikace.

Tento postup územního plánování by platil především pro Brno a jeho aglomeraci. „Díky studii kraj získá detailnější hodnocení situace a více se přiblíží reálnému řešení i s ohledem na kumulativní a synergické vlivy,“ vysvětlila mluvčí Jihomoravského kraje a dodala, že kraj postupuje vůči Brnu a jeho okolí maximálně zodpovědně.

Příliš optimistický názor však s krajem nesdílí náměstek brněnského primátora Matěj Hollan (Žít Brno). Podle něj je velmi vysoká šance, že současnou podobu ZÚR shodí soud. „Vyplývá to z právního posudku, který si nechalo Brno vypracovat od právní kanceláře Frank Bold. Takže ve výsledku nebude zase nic a kraj bude neexistencí územního plánu paralyzován,“ namítl Hollan, který se na svém facebookovém profilu vyjádřil, že to hejtmana Haška nezajímá. „My se budeme snažit, aby kraj nezákonné ZÚR před volbami populisticky nevydával a nechal to až na dalším zastupitelstvu,“ dodal.

Podle výše zmiňované právní kanceláře je největším problémem současného návrhu to, že neřeší urgentní záležitost, kterou ze zákona řešit má. Tedy budoucí uspořádání silniční dopravní sítě, zejména klíčových dopravních staveb. „Na krajský územní plán navazují územní plány obcí, takže územní rezervy budou jejich území blokovat, aniž by bylo jasné, zdali budou tyto trasy při následné aktualizaci skutečně potvrzeny nebo ne,“ uvedl Pavel Černý a dodal, že kvůli současné podobě ZÚR nebude ani Brno moct plánovat významné dopravní stavby na svém území.

Foto: Petr Firbas

Jestli bude současná podoba ZÚR schválena, bude podle aktivisty Petra Firbase komplikované čerpat kvůli územním studiím evropské dotace pro páteřní komunikace. A náměstek brněnského primátora jeho slova potvrdil. „Pokud kraj nedokáže připravit ZÚR v souladu se zákonem, je to jeho problém a ne obcí, které to právně napadnou. Kraj tak svým konáním ohrožuje i čerpání dotací,“ řekl Hollan, podle kterého hejtman Michal Hašek odmítá jakoukoliv diskusi s brněnským zastupitelstvem.

Foto: Petr Firbas

Pokud bude i přes právní předtuchy současná podoba ZÚR povolena, bude do územní studie spadat také tzv. Hitlerova dálnice, respektive úsek dálnice D43 mezi Kuřimí a Lysicemi. „Studie podrobně prozkoumá, kterou variantu dálnice, bystrckou či bítešskou, doporučit k realizování. Zda potřebujeme jihozápadní tangentu a v kterých místech napojit území od Černovické terasy k Holubicím na D1,“ vysvětlila mluvčí Jihomoravského kraje a dodala, že studie prozkoumá dopady těchto záměrů a nepřinese žádná jiná omezení.

Plánované dokončení modernizace dálnice D1 bylo 2020, já si myslím, že rok 2018 by byl hezký cíl, říká ministr dopravy Dan Ťok. Přechod z byznysu na ministerský post není podle něj obvyklý, ale možný. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy