Brno žádá podporu ministra na klíčové dopravní projekty

ČTK ČTK
23. 4. 2013 14:27
Úseku Velkého městského okruhu Žabovřeská by se měl začít stavět již příští rok
Brněnský magistrát, ilustrační foto.
Brněnský magistrát, ilustrační foto. | Foto: Město Brno

Brno - Pokud ministerstvo dopravy podpoří tak jako dosud stavbu brněnského Velkého městského okruhu, měl by se začít stavět úsek Žabovřeská již příští rok a další část, tedy Tomkovo náměstí - Rokytova v roce 2020.

Řekl to náměstek brněnského primátora Robert Kotzian (ODS) po jednání Regionální hospodářské komory Jihomoravského kraje s komunálními politiky a ministrem dopravy Zbyňkem Stanjurou (ODS).

Brněnští i krajští politici také usilují o podporu ministra při jednáních na evropské úrovni o budoucnosti transevropské železniční sítě.

Chtějí, aby bylo Brno v dopravních plánech i pro budoucnost křižovatkou transevropských koridorů, ať už bude nádraží v současné či odsunuté poloze.

"Zatím se jedná na úrovni Evropského parlamentu, ale přijde doba, kdy se naše návrhy dostanou do Rady ministrů a budeme pro ně potřebovat podporu ministra," vysvětlil Kotzian.

V Brně se teď kříží Baltsko-jaderský koridor vedoucí ze severu na jih a koridor z německého Hamburku do kyperské Lefkosie.

V otázce silniční dopravy Kotzian seznámil ministra s prioritami města. První je stavba úseku Velkého městského okruhu Žabovřeská, která spojí křižovatku v Pisárkách s Královopolskými tunely.

"Ministerstvo dopravy schválilo investiční záměr na začátku roku, což je završení patnáctiletého procesu příprav. Požádali jsme ministra o pokračující podporu a o stejný postoj v otázce druhé priority. Tou je úsek od Tomkova náměstí po ulici Rokytova," řekl Kotzian.

Zatímco stavba Žabovřeské by se měla rozběhnout příští rok, nejpozději na začátku roku 2015, u druhé stavby je začátek zatím nejasný.

"Zadrhla se majetkově-právní příprava, ale věřím, že se nám to podaří znovu rozjet, protože stavba souvisí s napojením areálu staré Zbrojovky. Jelikož Žabovřeská bude hotová asi v roce 2018, odhaduji začátek druhé stavby nejdříve v roce 2020," doplnil Kotzian.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy