S pivem či vínem do parku bez obav z pokuty. Brno rozvolní protialkoholní vyhlášku

ČTK Domácí ČTK, Domácí
6. 5. 2020 17:38
Už druhé uvolnění vyhlášky, která omezuje pití alkoholu v ulicích Brna, schválili brněnští radní. Nově by měla umožnit popíjení alkoholu v parcích a lesoparcích ve městě s výjimkou blízkosti dětských hřišť a pískovišť.
Foto: Jakub Plíhal

Novou verzi vyhlášky budou ještě posuzovat a schvalovat zastupitelé. "Jít si v létě sednout do parku na čerstvý vzduch s přáteli a plechovkou dobře vychlazeného piva je v civilizovaném světě naprosto normální a přirozené. Brněnská protialkoholní vyhláška to však již deset let zakazuje," uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti).

Další změnou je zrušení zákazu na Jakubském a Dominikánském náměstí, Zelném trhu a části Františkánské ulice, které se říká Římské náměstí. Městské části v současnosti projednávají návrh, aby se vyhláška zakazující pití alkoholu nevztahovala na kulturní akce.

Jak je to s alkoholem v Praze?

V Praze obecný zákaz popíjení alkoholu v parcích neplatí, v řadě z nich a v řadě ulic je to ale zakázáno. Jejich seznam si mohou lidé prohlédnout na stránkách hlavního města. Alkohol se nesmí konzumovat například na Slovanském a Střeleckém ostrově.

Zároveň pracovní skupina primátorky Markéty Vaňkové (ODS) navrhuje zavedení venkovních míst, kde lze zkonzumovat jídlo nebo nápoje včetně těch alkoholických. Pro taková místa by sice platila pravidla jako pro restaurační zahrádky, ale nebyla by s nimi spojena stejná administrativa.

"V centru by po dohodě s městskou částí Brno-střed mohly vzniknout i zcela nové relaxační a gastro zóny na Dominikánském náměstí a Zelném trhu. Novinkou je i plánovaný projekt Gastro židle pro Brno, v jehož rámci bude na veřejných prostranstvích poblíž kaváren a restaurací rozmístěno 120 židlí a 30 stolků, které budou sloužit ke krátkému posezení a oddechu," dodala Vaňková.

Radní hledají místa na menší kulturní akce

Všechny tyto návrhy by měly pomoci oživit centrum města v době, kdy nebude možné cestovat za hranice, a lze tedy očekávat větší množství domácích turistů. Rada se snaží vytipovat místa, kde by bylo možné pořádat menší kulturní akce a zároveň dodržet vládní nařízení.

"Jako vhodná se jeví například některá brněnská nádvoří, jako je Stará radnice, Dům pánů z Kunštátu nebo Nová radnice. Dovedeme si představit i vystoupení známějších jmen, například na Špilberku nebo v káznici na Cejlu, kde by se současně dalo vybírat vstupné i streamovat," uvedl radní pro kulturu Marek Fišer (Piráti).

Na dalších volně přístupných místech by pak mohli vystupovat amatérští hudebníci či taneční soubory, rada zvažuje například Pohořelec, Jakubské náměstí nebo prostranství u sochy Jošta na Moravském náměstí.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy