Brno opět může disponovat s pozemky bývalých kasáren

ČTK ČTK
16. 12. 2010 19:09
Ústavní soud zrušil předběžné opatření, které v tom městu bránilo
Ústavní soud
Ústavní soud | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Ústavní soud zrušil předběžné opatření, kvůli kterému město Brno nemohlo disponovat s pozemky v areálu bývalých Jaselských kasáren nedaleko centra města.

Podnět k předběžnému opatření podala firma Kliminvest, která chtěla na místě kasáren postavit moderní bytový komplex. Kvůli zpoždění projektu se však dostala do sporu s městem.

Firma je nyní v insolvenci. V novém řízení se bude znovu prokazovat, zda je předběžné opatření nezbytné.

Vedení Brna rozhodnutí Ústavního soudu přivítalo. "V novém řízení u krajského soudu se budeme snažit odvrátit to, aby znovu nastalo předběžné opatření, k němuž podle nás není důvod," řekl náměstek primátora Oliver Pospíšil z ČSSD.

Předběžné opatření vydal Krajský soud v Brně na základě odvolání Kliminvestu. U Městského soudu v Brně předtím firma neuspěla.

Podle Ústavního soudu nemělo Brno možnost se bránit

Město Brno však o probíhajícím řízení vůbec nevědělo, a nemohlo se k problému vyjádřit. Dozvědělo se až o vydaném předběžném opatření, proti kterému se již nedalo odvolat.

To byla podle Ústavního soudu chyba. Brno nemělo žádnou možnost procesní obrany, řekla mluvčí soudu Jana Pelcová. Ústavní soud už letos zrušil ustanovení zákona, které podobný postup umožňovalo.

Předběžné opatření komplikovalo městu situaci a mařilo jeho plány. "Pro nás to není dobré. Konzervuje se tak stav, ze kterého se nemůžeme hnout. Máme snahu s Kliminvestem komunikovat, ale je to bludný kruh," uvedl Pospíšil.

Kliminvest je od léta v insolvenci. Podle vyjádření v insolvenčním rejstříku Kliminvest insolvenci považuje za neoprávněnou a požaduje, aby soud insolvenční návrh zamítl. Rozhodnutí, které je v kompetenci Krajského soudu v Brně, zatím nepadlo.

Záměr výstavby na místě zbořených Jaselských kasáren, kde se natáčely také scény ze známého televizního seriálu Četnické humoresky, prochází složitým vývojem.

Firma plánovala postavit na pozemcích soubor bytů, kanceláří a obchodů Novus za 1,4 miliardy korun. Nové objekty měly vyrůst podél Štefánikovy ulice i rovnoběžné Staňkovy ulice.

Místo domů pustina

Záměr má zpoždění, první domy již měly být hotovy. Rozlehlé prostranství je ale nyní pusté. Loni brněnský magistrát firmě kvůli nedodržení podmínek vypověděl nájemní smlouvu na areál a chtěl začít hledat nového investora. Firma však proti tomu podala žalobu. Předběžné opatření vydal krajský soud letos v květnu. Od té doby jsou práce a jakékoliv změny v areálu zablokovány.

Vedení Brna usiluje o to, aby i přes komplikace s Kliminvestem vyrostla na městských pozemcích v bývalých Jaselských kasárnách nová výstavba.

"Chceme najít investora, který je schopen pozemky v zajímavé lokalitě zastavět. Chceme, aby vznikl projekt, který dá tomu území využití," řekl Pospíšil.

Investorem by podle Pospíšila klidně mohl být i Kliminvest, pokud se jeho finanční situace zlepší a vznikne nový smluvní závazek. Nyní však Pospíšil úspěšné dohodě s Kliminvestem příliš nevěří.

 

 

Právě se děje

před 3 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 12 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy