Brno opět může disponovat s pozemky bývalých kasáren

ČTK ČTK
16. 12. 2010 19:09
Ústavní soud zrušil předběžné opatření, které v tom městu bránilo
Ústavní soud
Ústavní soud | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Ústavní soud zrušil předběžné opatření, kvůli kterému město Brno nemohlo disponovat s pozemky v areálu bývalých Jaselských kasáren nedaleko centra města.

Podnět k předběžnému opatření podala firma Kliminvest, která chtěla na místě kasáren postavit moderní bytový komplex. Kvůli zpoždění projektu se však dostala do sporu s městem.

Firma je nyní v insolvenci. V novém řízení se bude znovu prokazovat, zda je předběžné opatření nezbytné.

Vedení Brna rozhodnutí Ústavního soudu přivítalo. "V novém řízení u krajského soudu se budeme snažit odvrátit to, aby znovu nastalo předběžné opatření, k němuž podle nás není důvod," řekl náměstek primátora Oliver Pospíšil z ČSSD.

Předběžné opatření vydal Krajský soud v Brně na základě odvolání Kliminvestu. U Městského soudu v Brně předtím firma neuspěla.

Podle Ústavního soudu nemělo Brno možnost se bránit

Město Brno však o probíhajícím řízení vůbec nevědělo, a nemohlo se k problému vyjádřit. Dozvědělo se až o vydaném předběžném opatření, proti kterému se již nedalo odvolat.

To byla podle Ústavního soudu chyba. Brno nemělo žádnou možnost procesní obrany, řekla mluvčí soudu Jana Pelcová. Ústavní soud už letos zrušil ustanovení zákona, které podobný postup umožňovalo.

Předběžné opatření komplikovalo městu situaci a mařilo jeho plány. "Pro nás to není dobré. Konzervuje se tak stav, ze kterého se nemůžeme hnout. Máme snahu s Kliminvestem komunikovat, ale je to bludný kruh," uvedl Pospíšil.

Kliminvest je od léta v insolvenci. Podle vyjádření v insolvenčním rejstříku Kliminvest insolvenci považuje za neoprávněnou a požaduje, aby soud insolvenční návrh zamítl. Rozhodnutí, které je v kompetenci Krajského soudu v Brně, zatím nepadlo.

Záměr výstavby na místě zbořených Jaselských kasáren, kde se natáčely také scény ze známého televizního seriálu Četnické humoresky, prochází složitým vývojem.

Firma plánovala postavit na pozemcích soubor bytů, kanceláří a obchodů Novus za 1,4 miliardy korun. Nové objekty měly vyrůst podél Štefánikovy ulice i rovnoběžné Staňkovy ulice.

Místo domů pustina

Záměr má zpoždění, první domy již měly být hotovy. Rozlehlé prostranství je ale nyní pusté. Loni brněnský magistrát firmě kvůli nedodržení podmínek vypověděl nájemní smlouvu na areál a chtěl začít hledat nového investora. Firma však proti tomu podala žalobu. Předběžné opatření vydal krajský soud letos v květnu. Od té doby jsou práce a jakékoliv změny v areálu zablokovány.

Vedení Brna usiluje o to, aby i přes komplikace s Kliminvestem vyrostla na městských pozemcích v bývalých Jaselských kasárnách nová výstavba.

"Chceme najít investora, který je schopen pozemky v zajímavé lokalitě zastavět. Chceme, aby vznikl projekt, který dá tomu území využití," řekl Pospíšil.

Investorem by podle Pospíšila klidně mohl být i Kliminvest, pokud se jeho finanční situace zlepší a vznikne nový smluvní závazek. Nyní však Pospíšil úspěšné dohodě s Kliminvestem příliš nevěří.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy