Brno opět může disponovat s pozemky bývalých kasáren

ČTK ČTK
16. 12. 2010 19:09
Ústavní soud zrušil předběžné opatření, které v tom městu bránilo
Ústavní soud
Ústavní soud | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Ústavní soud zrušil předběžné opatření, kvůli kterému město Brno nemohlo disponovat s pozemky v areálu bývalých Jaselských kasáren nedaleko centra města.

Podnět k předběžnému opatření podala firma Kliminvest, která chtěla na místě kasáren postavit moderní bytový komplex. Kvůli zpoždění projektu se však dostala do sporu s městem.

Firma je nyní v insolvenci. V novém řízení se bude znovu prokazovat, zda je předběžné opatření nezbytné.

Vedení Brna rozhodnutí Ústavního soudu přivítalo. "V novém řízení u krajského soudu se budeme snažit odvrátit to, aby znovu nastalo předběžné opatření, k němuž podle nás není důvod," řekl náměstek primátora Oliver Pospíšil z ČSSD.

Předběžné opatření vydal Krajský soud v Brně na základě odvolání Kliminvestu. U Městského soudu v Brně předtím firma neuspěla.

Podle Ústavního soudu nemělo Brno možnost se bránit

Město Brno však o probíhajícím řízení vůbec nevědělo, a nemohlo se k problému vyjádřit. Dozvědělo se až o vydaném předběžném opatření, proti kterému se již nedalo odvolat.

To byla podle Ústavního soudu chyba. Brno nemělo žádnou možnost procesní obrany, řekla mluvčí soudu Jana Pelcová. Ústavní soud už letos zrušil ustanovení zákona, které podobný postup umožňovalo.

Předběžné opatření komplikovalo městu situaci a mařilo jeho plány. "Pro nás to není dobré. Konzervuje se tak stav, ze kterého se nemůžeme hnout. Máme snahu s Kliminvestem komunikovat, ale je to bludný kruh," uvedl Pospíšil.

Kliminvest je od léta v insolvenci. Podle vyjádření v insolvenčním rejstříku Kliminvest insolvenci považuje za neoprávněnou a požaduje, aby soud insolvenční návrh zamítl. Rozhodnutí, které je v kompetenci Krajského soudu v Brně, zatím nepadlo.

Záměr výstavby na místě zbořených Jaselských kasáren, kde se natáčely také scény ze známého televizního seriálu Četnické humoresky, prochází složitým vývojem.

Firma plánovala postavit na pozemcích soubor bytů, kanceláří a obchodů Novus za 1,4 miliardy korun. Nové objekty měly vyrůst podél Štefánikovy ulice i rovnoběžné Staňkovy ulice.

Místo domů pustina

Záměr má zpoždění, první domy již měly být hotovy. Rozlehlé prostranství je ale nyní pusté. Loni brněnský magistrát firmě kvůli nedodržení podmínek vypověděl nájemní smlouvu na areál a chtěl začít hledat nového investora. Firma však proti tomu podala žalobu. Předběžné opatření vydal krajský soud letos v květnu. Od té doby jsou práce a jakékoliv změny v areálu zablokovány.

Vedení Brna usiluje o to, aby i přes komplikace s Kliminvestem vyrostla na městských pozemcích v bývalých Jaselských kasárnách nová výstavba.

"Chceme najít investora, který je schopen pozemky v zajímavé lokalitě zastavět. Chceme, aby vznikl projekt, který dá tomu území využití," řekl Pospíšil.

Investorem by podle Pospíšila klidně mohl být i Kliminvest, pokud se jeho finanční situace zlepší a vznikne nový smluvní závazek. Nyní však Pospíšil úspěšné dohodě s Kliminvestem příliš nevěří.

 

 

Právě se děje

před 9 minutami

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února, sdělil ČTK ministr Havlíček.

On-line informační systém MPO pro podávání žádostí do programů COVID je podle Havlíčka připraven. Příjem žádostí začne znovu v sobotu v 08:00, uvedl.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Nový majitel má dát za Vítkovice Heavy Machinery přes 1,2 miliardy korun

Nový majitel by měl za ostravský strojírenský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM) zaplatit 1,2115 miliardy korun. Jde o nejvyšší nabídku ze čtvrtečního druhého kola výběrového řízení. Byla vyvolávací cenou v páteční aukci na portálu verejnedrazby.cz, do níž postoupilo pět nejvážnějších zájemců, a nakonec se ukázala být i konečnou cenou. Za firmu to ČTK sdělil Jaroslav Martínek.

Jméno subjektu, který ve výběrovém řízení předložil nejvyšší nabídku, zatím insolvenční správce Lukáš Zrůst nesdělil. "Bude oznámeno po splnění dílčích povinností ve smyslu insolvenčního zákona," uvedl Martínek.

Prodejní proces páteční aukcí ještě neskončil. Do 27. ledna musí s jejími výsledky vyslovit souhlas věřitelský výbor, zajištění věřitelé a soud. "Pokud bude vysloven, má nový majitel čas do 11. března na doplacení kupní ceny. O den později je nejzazší termín pro uzavření smlouvy o převodu závodu a 15. března je rozhodný den pro převod VHM na nového majitele," uvedl Martínek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americká Sněmovna reprezentantů předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Trumpa v pondělí. Oznámil to šéf senátní většiny Schumer

Zdroj: ČTK
Další zprávy