Brněnští zelení chtějí v Senátu dopravní expertku Pošvářovou

ČTK ČTK
2. 6. 2014 16:08
Pošvářová, která bydlí v části Královo Pole, se chce zaměřit na projekt odsunutého nádraží v Brně. Varianta podle ní není ekologická ani ekonomická.
Miloslava Pošvářová
Miloslava Pošvářová | Foto: Vojtěch Marek

Brno - Brněnští zelení navrhují jako kandidátku do podzimních senátních voleb za brněnský obvod expertku na dopravní stavby Miloslavu Pošvářovou.

Známou se stala hlavně kritikou mnoha dopravních staveb v České republice a také sporem s Ředitelstvím silnic a dálnic, kde působila jako šéfka úseku kontroly a kvality staveb. Pošvářová, která bydlí v městské části Královo Pole, se v nejbližší době zaměří na projekt odsunutého nádraží v Brně. Varianta totiž není ekologická ani ekonomická, řekla Pošvářová.

"Nádraží v Brně musí být ve stávající poloze v centru města. Tak je to ekonomické, ekologické a ve prospěch občanů. Na tuto variantu lze získat peníze z Evropské unie," uvedla Pošvářová.

Brněnské nádraží
Brněnské nádraží | Foto: Bára Sobotková

Možnost nádraží odsunout není podle ní reálná. "Není ekonomická, ekologická a není to dobré pro občany. Na takovou možnost nikdo peníze nedá," upozornila.

Odsunutí nádraží z centra má stát kolem 20 miliard korun. "Je nutné zjistit, jaké důvody stojí za návrhem odsunutí. Rozhodně to ale není prospěch občanů ani ekonomicky výhodnější varianta," zdůraznila Pošvářová.

V souvislosti s Brnem upozornila i na jiné stavby, jako například na Královopolské tunely. "Stále slyšíme o kritice pražského tunelu Blanka, ale v přepočtu na délku a cenu by se Blanka několikrát vlezla do Královopolských tunelů," řekla Pošvářová. Kilometr dlouhé Královopolské tunely stály téměř 13 miliard korun, zhruba šestikilometrová Blanka vyjde Prahu na více než 30 miliard korun.

"Na ŘSD pracují nekompetentní lidé"

Definitivní rozhodnutí o podpoře Pošvářové jako kandidátky do podzimních senátních voleb učiní 8. června Republiková rada Strany zelených na jednání v Praze.

"Miloslava Pošvářová prokázala, že kvůli ochraně veřejných zájmů je ochotna riskovat i osobní újmu a ztrátu zaměstnání. Takové osobnosti, odborně zdatné i osobně soběstačné, do Senátu nepochybně patří," uvedla místopředsedkyně zelených Jana Drápalová.

Pošvářová se dostala do povědomí veřejnosti ostrou kritikou některých dopravních staveb v České republice. Za Ředitelství silnic a dálnic ČR vedla soudní spor se stavební firmou kvůli nekvalitní zvlněné dálnici D47 na Ostravu. Kvůli této kauze také Pošvářová dostala z ŘSD výpověď.

ŘSD dlouhodobě kritizuje s tím, že v něm pracují nekompetentní lidé, což pak vede ke špatným dopravním stavbám. Za kritiku předražených dálnic dostala Pošvářová od Nadace Charty 77 Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 40 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy