Brněnští zelení chtějí v Senátu dopravní expertku Pošvářovou

ČTK ČTK
2. 6. 2014 16:08
Pošvářová, která bydlí v části Královo Pole, se chce zaměřit na projekt odsunutého nádraží v Brně. Varianta podle ní není ekologická ani ekonomická.
Miloslava Pošvářová
Miloslava Pošvářová | Foto: Vojtěch Marek

Brno - Brněnští zelení navrhují jako kandidátku do podzimních senátních voleb za brněnský obvod expertku na dopravní stavby Miloslavu Pošvářovou.

Známou se stala hlavně kritikou mnoha dopravních staveb v České republice a také sporem s Ředitelstvím silnic a dálnic, kde působila jako šéfka úseku kontroly a kvality staveb. Pošvářová, která bydlí v městské části Královo Pole, se v nejbližší době zaměří na projekt odsunutého nádraží v Brně. Varianta totiž není ekologická ani ekonomická, řekla Pošvářová.

"Nádraží v Brně musí být ve stávající poloze v centru města. Tak je to ekonomické, ekologické a ve prospěch občanů. Na tuto variantu lze získat peníze z Evropské unie," uvedla Pošvářová.

Brněnské nádraží
Brněnské nádraží | Foto: Bára Sobotková

Možnost nádraží odsunout není podle ní reálná. "Není ekonomická, ekologická a není to dobré pro občany. Na takovou možnost nikdo peníze nedá," upozornila.

Odsunutí nádraží z centra má stát kolem 20 miliard korun. "Je nutné zjistit, jaké důvody stojí za návrhem odsunutí. Rozhodně to ale není prospěch občanů ani ekonomicky výhodnější varianta," zdůraznila Pošvářová.

V souvislosti s Brnem upozornila i na jiné stavby, jako například na Královopolské tunely. "Stále slyšíme o kritice pražského tunelu Blanka, ale v přepočtu na délku a cenu by se Blanka několikrát vlezla do Královopolských tunelů," řekla Pošvářová. Kilometr dlouhé Královopolské tunely stály téměř 13 miliard korun, zhruba šestikilometrová Blanka vyjde Prahu na více než 30 miliard korun.

"Na ŘSD pracují nekompetentní lidé"

Definitivní rozhodnutí o podpoře Pošvářové jako kandidátky do podzimních senátních voleb učiní 8. června Republiková rada Strany zelených na jednání v Praze.

"Miloslava Pošvářová prokázala, že kvůli ochraně veřejných zájmů je ochotna riskovat i osobní újmu a ztrátu zaměstnání. Takové osobnosti, odborně zdatné i osobně soběstačné, do Senátu nepochybně patří," uvedla místopředsedkyně zelených Jana Drápalová.

Pošvářová se dostala do povědomí veřejnosti ostrou kritikou některých dopravních staveb v České republice. Za Ředitelství silnic a dálnic ČR vedla soudní spor se stavební firmou kvůli nekvalitní zvlněné dálnici D47 na Ostravu. Kvůli této kauze také Pošvářová dostala z ŘSD výpověď.

ŘSD dlouhodobě kritizuje s tím, že v něm pracují nekompetentní lidé, což pak vede ke špatným dopravním stavbám. Za kritiku předražených dálnic dostala Pošvářová od Nadace Charty 77 Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 10 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 10 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

Další zprávy