Brněnští radní souhlasí s šesti pruhy na dálnici D1

Markéta Žižková
12. 1. 2011 14:32
Proti plánu brojí obyvatelé okolních čtvrtí
Stavba dálnice D1 u Hulína
Stavba dálnice D1 u Hulína | Foto: Karel Toman

Brno - Radní dali zelenou projektu, podle něhož by se měla dálnice přes Brno rozšířit na šest pruhů.

Podle jejich středečního rozhodnutí by měly dva nové pruhy přibýt v úseku Starý Lískovec-Brno-jih.

"Je v celoměstském zájmu, aby dálnice D1 fungovala co nejvíce bezpečně a bezkolizně, což má velký vliv na kvalitu dopravy uvnitř města. Proto rozšíření dálnice podporujeme s tím, že budou dle zákona dodrženy hlukové limity a dálnice bude vybavena odpovídajícími protihlukovými opatřeními," řekl primátor Roman Onderka.

Podle ČTK ale s rozšířením dálnice nesouhlasí Brňané bydlící v okolí. Proti projektu tak aktivně vystupují některá občanská sdružení.

Podchod a lávka pro pěší

Součástí realizace je také přestavba několika brněnských mimoúrovňových křižovatek a nové propojení s Avion Shopping Parkem.

Zároveň by měl vzniknout podchod Točná ve Starém Lískovci, díky kterému bude zpřístupněna zástavba oddělená dálnicí.

Dalším projektem je pak lávka pro pěší a cyklisty propojující ulice Bohunickou a Ořechovskou. "Ta umožní bezkolizní prostup pěších a cyklistů územím mimo frekventovanou křižovatku Brno - centrum," doplnil brněnský mluvčí Pavel Žára.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Čeští fotbalisté zůstali v žebříčku FIFA na 45. místě

Čeští fotbalisté zůstali po třech říjnových zápasech v žebříčku reprezentací FIFA na 45. místě, o které se nyní dělí se Skotskem. Pořadí stále vede Belgie. Mezinárodní federace fotbalových asociací zveřejnila říjnový žebříček na svém webu.

Český tým v říjnu odehrál tři venkovní zápasy. Nejprve v přípravě zvítězil 2:1 na Kypru, následně v Lize národů vyhrál totožným výsledkem v Izraeli a poté ve stejné soutěži podlehl 0:1 ve Skotsku. Během srazu z mužstva postupně kvůli koronavirovým opatřením vypadlo sedm hráčů a v posledním duelu scházel i hlavní trenér Jaroslav Šilhavý.

Z českých soupeřů v Lize národů si nejvíce polepšil Izrael, který se posunul o pět míst na 88. pozici. Skotové poskočili o čtyři příčky a mají stejně bodů jako Šilhavého svěřenci. Slováci naopak klesli o jedno místo na 37. pozici.

Už přes dva roky vévodí žebříčku Belgičané. Prvních pět míst zůstalo nezměněno, na šestou pozici poskočili Španělé. Největší posun se povedl Maltě, která si polepšila o šest příček na 180. místo.

Další zprávy