Brněnští lékaři za smrt pacienta nemohou, rozhodl soud

ČTK ČTK
13. 1. 2012 14:14
Muž, u něhož byla diagnostikována rakovina, zemřel po operaci žaludku a sleziny
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Brno - Brněnský městský soud v pátek zprostil sedm chirurgů Nemocnice Milosrdných bratří v Brně obžaloby, podle níž zanedbali péči o pacienta, který v důsledku závažného onemocnění zemřel v červnu 2009.

Soudkyně Barbora Sýkorová dospěla k závěru, že se trestný čin nestal. Lékaři o pacienta pečovali v souladu s poznatky současné vědy. Nebylo ale v jejich silách muži pomoci.

Lékařům hrozily až čtyři roky vězení.

Muž zemřel po operaci žaludku a sleziny

Osmapadesátiletý pacient zemřel po operaci žaludku a sleziny, poté co se u něj rozvinulo rozsáhlé bakteriální zánětlivé onemocnění dutiny břišní, které se nepodařilo zastavit.

Obžalobu z nedbalostního ublížení na zdraví s následkem smrti vzneslo státní zastupitelství na základě znaleckého posudku, v němž jeho autor hovořil o možných pochybeních chirurgů. Ta se ale neprokázala.

Znalec své závěry před soudem změnil. Zcela je zavrhl i další znalec - uznávaný chirurg Pavel Pafko.

Pacient trpěl rakovinou žaludku

U pacienta byla nejprve diagnostikována rakovina žaludku. V dubnu 2009 ho lékaři operovali, poškozenou část odstranili spolu se slezinou. Zákrok trval tři hodiny. Po operaci se pacient sice choval tak, že vykazoval zlepšování subjektivního zdravotního stavu, laboratorní testy ale svědčily o pravém opaku.

Některé krevní hodnoty byly výrazně vysoké. Pacient dostával zpočátku antibiotika, od jejichž podávání se později upustilo. Lékaři ho znovu operovali, což ale nepomohlo.

Muž zemřel dva měsíce po první operaci žaludku. Primář chirurgie Nemocnice Milosrdných bratří Josef Všetíček, který byl mezi obžalovanými, po zprošťujícím verdiktu připomněl, že pacient měl velmi závažnou diagnózu.

Primář: Neslibujeme pacientům, že přežijí

"My pacientům neslibujeme, že přežijí, my jim nabízíme šanci na přežití tím operačním zákrokem. Každý pacient je informován, že může umřít," řekl Všetíček. Podle něj to muž chápal, jeho manželka nikoli.

Primář zdůraznil, že kauza se před soud neměla dostat, protože se snažili vážně nemocnému muži pomoci. Skutečnost, že manželka pacienta vytýkala chirurgům údajnou nečinnost, vnímá jako "mínění nešťastné osoby, která ztratila manžela".

Pokud se státní zástupkyně proti verdiktu odvolá, bude se muset případem zabývat Krajský soud v Brně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
Další zprávy