Brněnský soud přijal téměř 30 návrhů na neplatnost voleb

ČTK ČTK
24. 10. 2014 18:05
Soud o návrzích rozhodne do 20 dnů od jejich doručení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Téměř 30 návrhů na neplatnost voleb přijal Krajský soud v Brně. V pátek odpoledne uplynula lhůta pro podání stížností, sdělila mluvčí soudu Lenka Smutná Polachová.

Více než 20 stížností směřuje na volby v Jihomoravském kraji, ostatní jsou na volby ve Zlínském kraji a na Vysočině. Soud o návrzích rozhodne do 20 dnů od jejich doručení.

Kuriozní stížnost: Vylučte je, nevěřím jim

Jednu stížnost už soud odmítl kvůli tomu, že přišla předčasně. "Týkala se neplatnosti volby kandidáta v Kuřimi. Přišla ale dříve, protože lhůta pro podání návrhu začala běžet 15. října," uvedla Smutná Polachová. Soud už jednu stížnost také zamítl. Mířila na obec Pravlov na Brněnsku. Navrhovatel se domáhal vyslovení neplatnosti volby čtyř kandidátů.

"Navrhovatel vyjádřil nesouhlas s tím, aby obec zastupovali tito lidé. Jako důvod sdělil to, že prvním třem nevěří a čtvrtý je pasivní," stojí v usnesení soudu, který došel k závěru, že muži vadí lidé z hnutí ANO a KSČM a žádá zrušení těchto stran. Soud se s jeho návrhem neztotožnil a zamítl ho.

Jedna ze stížností na kuřimské volby směřuje na údajně špatné informace v povolání 13 zvolených zastupitelů. "Týká se to zastupitelů Kuřimské občanské ligy a seskupení Společně a Sdružení pro Kuřim. Mně osobně je například vyčítáno, že jsem si jako povolání uvedl starosta a také krajský zastupitel," sdělil ČTK starosta Drago Sukalovský (Kuřimská občanská liga). Podle něj však nikde chyba nenastala a návrh podal člověk v koordinaci s neúspěšnými stranami.

Strana Antibursík - Stop ekoteroru zase podala stížnost na volby v Brně kvůli tomu, že údajně někteří kandidáti Žít Brno s podporou Pirátů neměli v době registrace kandidátky trvalé bydliště v Brně.

Další stížnosti mířily na volby v Hodoníně, Vyškově, v Šatově na Znojemsku, v Rosicích na Brněnsku, ale také v městské části Brno-sever, Starý Lískovec, Černovice, Tuřany, Brno-střed, na volby v Třebíči na Vysočině nebo v Lopeníku na Uherskohradišťsku.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 2 hodinami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy