Brněnský radní Kratochvíl skončil ve funkci. Krize je zažehnána, tvrdí koalice

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 11. 2015 12:25
Radní Tomáš Kratochvíl rezignoval na svou funkci. Hnutí ANO, které ho vyloučilo ze svých řad, ho původně chtělo odvolat, nenašlo však zpočátku podporu u koaličních partnerů. Proto se koalice ocitla v krizi a hrozil její rozpad. Nyní je však podle vyjádření zástupců koalice krize minulostí.
Tomáš Kratochvíl.
Tomáš Kratochvíl. | Foto: ČTK

Brno - Brněnský radní Tomáš Kratochvíl, kterého hnutí ANO vyloučilo ze svých řad na mimořádném zasedání zastupitelstva, skončil ve své funkci.

Informoval o tom primátor Petr Vokřál (ANO), jenž minulý týden obdržel rezignační dopis.

Hnutí chtělo Kratochvíla původně odvolat, nenašlo však zpočátku podporu u koaličních partnerů, proto se koalice ocitla v krizi a hrozil její rozpad.

Nyní je však podle vyjádření zástupců koalice krize minulostí a v pátek si všech 30 jejích zastupitelů stvrdilo podpisy její pokračování.

Nástupcem může být Staněk

Kdo bude Kratochvílův nástupce, zatím není zřejmé. Musí se na něm nejdříve shodnout příští týden v úterý ostatní radní.

Kandidátem ANO by měl být podnikatel Pavel Staněk, řekl minulý týden krajský šéf hnutí Marek Janíček. Jméno v pátek novinářům potvrdil i Vokřál.

Svým rozhodnutím chtěl Kratochvíl přispět k tomu, aby se v Brně přestalo politikařit a mohlo se pracovat. K rezignaci jej nakonec přiměla skutečnost, že na sněm brněnské organizace ANO neměl být tento týden pozvaný ani jako host.

Upravili koaliční smlouvu

"Doufal jsem, že budu moci obhájit svou práci," uvedl Kratochvíl. Chce prý nadále z pozice zastupitele prosazovat program hnutí ANO.

Představitelé koalice také upravili znění koaliční smlouvy, jak již dříve avizovali. "Šlo však jen o procesní úpravu," podotkl Vokřál. Dřívější znění totiž neumožňovalo koaličním zastupitelům hlasovat pro odvolání jiného člena koalice z rady, což byl právě Kratochvílův případ.

ANO Kratochvíla vyloučilo ze svých řad kvůli nespokojenosti s jeho prací a údajně poškozoval jméno hnutí.

Mezi 55 brněnskými zastupiteli jich je 13 zvolených za ANO včetně Kratochvíla. ČSSD má 11 křesel, Žít Brno a KDU-ČSL po sedmi, ODS pět a KSČM, TOP 09 a Strana zelených čtyři zastupitele.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Prezident Zeman udělí in memoriam Řád bílého lva tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi.

Další zprávy