Brněnské ulice zase ožijí, oslaví vítězství nad Švédy

Eliška Čermáková
9. 8. 2013 12:07
Den Brna každoročně připomíná významnou událost, kdy Brňané zvítězili nad Švédy.
Pochod městem na Den Brna.
Pochod městem na Den Brna. | Foto: Turistické informační centrum Brna

Brno - Devatenáctý ročník Dne Brna se koná každoročně k příležitosti výročí úspěšné obrany města před Švédy za třicetileté války.

Turistické informační centrum ve spolupráci s biskupstvím brněnským připravilo pro návštěvníky letošních oslav oproti předchozím rokům několik novinek.

Ve dnech 16. až 18. srpna se uskuteční již tradiční akce, jako jsou dobový jarmark, průvody historických vojsk centrem města, šermířská vystoupení nebo simulovaná bitva o hrad Špilberk.

"Pro velký zájem se příští pátek otevře brněnské podzemí pod Zelným trhem, kde si zájemci budou moci přihlížet odlévání černých kuliček podle legendy o černé skleněné kouli," řekla ředitelka Turistického informačního centra Petra Kačírková.

Speciální edice kuliček bude v sobotu umístěna do hodinového stroje na náměstí Svobody.

Novinkou je dvouhodinová komentovaná prohlídka o historických událostech té doby. "Výklad budou provádět speciálně školení průvodci. Prohlídka začne vždy na Špilberku a bude postupovat po šesti stanovištích, které odpovídají šesti útokům na Brno," uvedla Kačírková.

Brňané si tak připomenou, jak v roce 1645 uchránili své město před mnohonásobnou přesilou švédských vojsk pod vedením generála Torstensona.

Do programu byla letos zařazena také Polní mše před katedrálou sv. Petra a Pavla. V sobotu večer zde zazní skladba Bohuslava Martinů, kterou složil pro české dobrovolníky ve Francii.

Oslavy Dne Brna započaly roku 1995, kdy si město připomínalo 350. výročí od doby, kdy malá skupinka obránců města odolala obrovské přesile Švédů. Mezi obránci města tehdy byli řemeslníci i studenti.

Za účelem oživení jejich vzpomínky postaví Společnost 1645 scénáristy Radima Dufka na Moravském náměstí verbířský stan, kde budou ukázková stanoviště pro děti a mládež. "Chceme tuto událost směřovat na mladé lidi, a také ji rozšířit do většího prostoru," řekl Radim Dufek.

Akce se uskuteční jako každý rok na Radnické ulici, Zelném trhu, hradu Špilberk a v katedrále sv. Petra a Pavla.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 44 minutami

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy