Brněnská zoo ukáže naposledy lední medvíďata pohromadě

Anna Bromová
30. 12. 2013 10:33
Na Nový rok zahrada plánuje komentovaná krmení a také láká na nové lachtany
Ze Zoo Rostov pochází i medvědi kamčatští Jelizar a Kamčatka.
Ze Zoo Rostov pochází i medvědi kamčatští Jelizar a Kamčatka. | Foto: Anna Bromová

Brno - Zajímavým místem pro novoroční procházku může být zoologická zahrada v Brně. Stejně jako o Vánocích připravili chovatelé na první lednový den komentovaná krmení zvířat.

Během jediného dopoledne se budou moci návštěvníci podívat na krmení tygrů, bizonů či oblíbených ledních medvědů a zároveň se o těchto zvířatech i něco nového dozvědět.

"Zájem o komentovaná krmení je každý rok vyšší a vyšší," hodnotí pravidelnou událost tisková mluvčí Zoo Brno Monika Brindzáková. Zahrada pořádá množství aktivit pro rodiny s dětmi po celý rok a snaží se tak přimět návštěvníky, aby se na Mniší horu vraceli. "Letos o Velikonocích se dcerce moc líbil jarmark a krmení ledních medvědů, proto jsme i o Štědrém dni vyšli na procházku právě sem," prozradila Petra Necidová z Brna.

Zvířata si při krmení pochutnají na ovoci, pečivu i celých rybách.
Zvířata si při krmení pochutnají na ovoci, pečivu i celých rybách. | Foto: Anna Bromová

Lední medvědi byli po celý rok vůbec největší atrakcí brněnské zoo. V prosinci roku 2012 narozená medvíďata dostala při veřejném hlasování jména Nanuk a Kometa a stala se miláčkem návštěvníků. Právě na ně se od května do srpna přišlo po studených jarních měsících podívat nejvíce lidí za posledních 20 let.

Novoroční komentované krmení však bude jednou z posledních událostí, při kterých bude možné vidět obě medvíďata spolu. Kometa totiž poputuje na konci zimy do chladného Ruska.

Lachtani za lední medvědici

Výměnou za roční lední medvědici dostalo Brno ze Zoo Rostov tři vzácné lachtany medvědí. Chovatelé je přivezli v polovině prosince a ihned po vypuštění do výběhu se měli čile k světu. Dvě samice a samec jsou jedinými lachtany svého druhu v České republice a na světě je mají pouze asi v šesti zahradách.

Po vypuštění do výběhu noví lachtani spěchali rovnou k vodě.
Po vypuštění do výběhu noví lachtani spěchali rovnou k vodě. | Foto: Anna Bromová

Lachtani medvědí žijí jen na severní polokouli a většinu svého života proplavou v Tichém oceánu. Že vodu opravdu milují, si myslí i někteří návštěvníci. Na suchu je podle svých slov po celou dobu čekání u výběhu neviděli.

Noví lachtani obývají výběh po své předchůdkyni lachtanici Gejše. Ta byla do nedávna nejstarší obyvatelkou Zoo Brno. Se svými jednadvaceti lety je mezi lachtany jihoafrickými raritou a v Brně už zůstala jediná. V prosinci ji proto přestěhovali do zoo v Lipsku, kde si užívá zaslouženého důchodu ve velkém bazénu spolu s šesti dalšími lachtany svého druhu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalisté Philadelphie a Miami drží domácí neporazitelnost

Basketbalisté Philadelphie zůstávají i nadále v této sezoně NBA před svými fanoušky neporažení. V hale Wells Fargo Center v úterý zdolali ve třináctém domácím zápase Denver 97:92. O dvě utkání kratší domácí neporazitelnost uhájilo i Miami, které zdolalo Atlantu až po prodloužení 135:121.

Výsledky NBA:

Charlotte - Washington 114:107, Miami - Atlanta 135:121 po prodl., Philadelphia - Denver 97:92, Portland - New York 115:87.

Další zprávy