Brněnská MHD bude mít čistější sedadla i více tepla

Anna Bromová
10. 12. 2013 10:06
Dopravní podnik tak reaguje na stížnosti cestujících.
ilustrační  foto
ilustrační foto | Foto: Zuzana Kleknerová

Brno - Do vyššího komfortu cestujících se rozhodl investovat brněnský dopravní podnik. Od začátku prosince ve vozech o něco více přitápí, dva týdny nabízí možnost koupit jízdenky pomocí sms a v příštím roce přibudou v autobusech nová sedadla bez textilií. Ta budou méně náročná na údržbu a pro cestující i na první pohled čistější.

V jednání je použití dvou typů sedadel - dřevěných laťkových a plastových. „Chceme, aby se k výběru vyjádřila i veřejnost prostřednictvím ankety," uvedl provozní ředitel dopravního podniku Jiří Valníček.

O víkendu 14. a 15. prosince proto budou na náměstí Svobody přistaveny vozy, ve kterých si každý bude moci oba typy sedadel vyzkoušet. Konečná instalace plastových sedaček by v klasickém autobusu měla vyjít o 40 tisíc korun levněji oproti těm dřevěným.

Letošní zimu se navíc cestující v MHD i více ohřejí. „Zima je venku i uvnitř tramvají. Ocenil bych, kdyby ve vozech bylo tepleji," postěžoval si student Ondřej Šulík a jeho pocity sdílí i mnozí další. V reakci na volání cestujících se tedy zvedá teplotní hranice, při které řidič začíná topit, ze tří stupňů celsia na pět. Vyšší náklady pokryje Dopravní podnik města Brna díky tomu, že na burze vysoutěžil o 19 procent levnější silovou elektřinu.

Vstříc poptávce vyjde společnost i v případě nově zavedených sms jízdenek. Co nejdříve v příštím roce chce k lístkům na 75 minut a celý den přidat i jízdenku s kratší dobou platnosti.

Vedoucí tarifního odboru Vít Prýgl hodnotí čtrnáct dní fungování jízdenek jako velmi úspěšné. Za tuto dobu se podařilo prodat téměř 19 tisíc jízdenek, zároveň však systém kontrol zaznamenal čtyři případy pokusu o jejich sdílení. Telefonní čísla, jejichž majitelé si tento sms lístek objednali, byla pro další nákup zablokována.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy