Brněnská aglomerace může získat přes pět miliard z EU, chce vylepšit dopravu

ČTK ČTK
12. 1. 2016 18:39
Do roku 2020 může aglomerace, která vedle Brna zahrnuje skoro 170 měst a obcí s více než 600 tisíc obyvatel, získat z Evropské unie na svůj rozvoj 5,4 miliardy korun. Podle brněnského primátora půjdou peníze do dopravních projektů, ale také na snižování energetické náročnosti, rekonstrukce školských zařízení, do sociálních služeb, odpadového hospodářství nebo protipovodňových opatření.
Brno.
Brno. | Foto: Anna Bromová

Brno - Do roku 2020 má brněnská aglomerace, zahrnující vedle Brna téměř 170 měst a obcí s více než 600 tisíci obyvateli, šanci získat na svůj rozvoj 5,4 miliardy korun. Prostředky jsou v dotačním programu Evropské unie.

Brnu v novém programovacím období na roky 2014 až 2020 připadla nová role nositele strategie rozvoje takzvané Brněnské metropolitní oblasti. Právě pro tuto aglomeraci se podařilo vyjednat částku na rozvoj přes pět miliard korun. Spolu s Brnem do oblasti patří města jako Šlapanice, Ivančice nebo Kuřim a také desítky dalších obcí.

Metropolitní oblast vznikla kvůli tomu, že se strategické plánování nemůže omezovat pouze na hranice Brna, ale některé záležitosti musí krajské město řešit ve spolupráci s okolními obcemi. Podle brněnského primátora Petra Vokřála (ANO) u připravených peněz nemusejí města z brněnské oblasti soutěžit s okolím.

"My jsme si projekty vyjmenovali, vyspecifikovali, popsali a teď je musíme jen připravit, abychom na ně mohli čerpat alokované peníze," uvedl primátor.

Z celkové více než pětimiliardové částky mají jít peníze na vznik dopravních terminálů, záchytných parkovišť P+R nebo cyklostezek. "Poslouží také na prodloužení tramvajových tratí například na Kamechy, na kampus a případně do Líšně, na obnovu vozového parku, ale máme zájem rekonstruovat další školská zařízení a celou řadu dalších projektů," doplnil Vokřál.

Podle něj tím ale čerpání evropských dotací nekončí. "Například v životním prostředí máme na odpadové hospodářství a protipovodňová opatření v rámci metropolitní oblasti alokovaných pouze 200 milionů. Na miliardu nebo miliardu a půl bychom ale mohli jako město dosáhnout v individuálních projektech. V nich už ale budeme muset s ostatními soutěžit, jestli jsou naše projekty lepší," objasnil Vokřál.

Podle primátorova náměstka zodpovědného za investice Richarda Mrázka (ANO) si vede Brno v čerpání dotací dobře. Magistrát na konci loňského roku informoval o tom, že Brno je hned za Prahou druhým městem v České republice, které nejlépe čerpá evropské dotace. V přepočtu na jednoho obyvatele vycházela dotace zhruba 102 tisíc korun. V Brně žije asi 380 tisíc lidí.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy