Brněnská aglomerace může získat přes pět miliard z EU, chce vylepšit dopravu

ČTK ČTK
12. 1. 2016 18:39
Do roku 2020 může aglomerace, která vedle Brna zahrnuje skoro 170 měst a obcí s více než 600 tisíc obyvatel, získat z Evropské unie na svůj rozvoj 5,4 miliardy korun. Podle brněnského primátora půjdou peníze do dopravních projektů, ale také na snižování energetické náročnosti, rekonstrukce školských zařízení, do sociálních služeb, odpadového hospodářství nebo protipovodňových opatření.
Brno.
Brno. | Foto: Anna Bromová

Brno - Do roku 2020 má brněnská aglomerace, zahrnující vedle Brna téměř 170 měst a obcí s více než 600 tisíci obyvateli, šanci získat na svůj rozvoj 5,4 miliardy korun. Prostředky jsou v dotačním programu Evropské unie.

Brnu v novém programovacím období na roky 2014 až 2020 připadla nová role nositele strategie rozvoje takzvané Brněnské metropolitní oblasti. Právě pro tuto aglomeraci se podařilo vyjednat částku na rozvoj přes pět miliard korun. Spolu s Brnem do oblasti patří města jako Šlapanice, Ivančice nebo Kuřim a také desítky dalších obcí.

Metropolitní oblast vznikla kvůli tomu, že se strategické plánování nemůže omezovat pouze na hranice Brna, ale některé záležitosti musí krajské město řešit ve spolupráci s okolními obcemi. Podle brněnského primátora Petra Vokřála (ANO) u připravených peněz nemusejí města z brněnské oblasti soutěžit s okolím.

"My jsme si projekty vyjmenovali, vyspecifikovali, popsali a teď je musíme jen připravit, abychom na ně mohli čerpat alokované peníze," uvedl primátor.

Z celkové více než pětimiliardové částky mají jít peníze na vznik dopravních terminálů, záchytných parkovišť P+R nebo cyklostezek. "Poslouží také na prodloužení tramvajových tratí například na Kamechy, na kampus a případně do Líšně, na obnovu vozového parku, ale máme zájem rekonstruovat další školská zařízení a celou řadu dalších projektů," doplnil Vokřál.

Podle něj tím ale čerpání evropských dotací nekončí. "Například v životním prostředí máme na odpadové hospodářství a protipovodňová opatření v rámci metropolitní oblasti alokovaných pouze 200 milionů. Na miliardu nebo miliardu a půl bychom ale mohli jako město dosáhnout v individuálních projektech. V nich už ale budeme muset s ostatními soutěžit, jestli jsou naše projekty lepší," objasnil Vokřál.

Podle primátorova náměstka zodpovědného za investice Richarda Mrázka (ANO) si vede Brno v čerpání dotací dobře. Magistrát na konci loňského roku informoval o tom, že Brno je hned za Prahou druhým městem v České republice, které nejlépe čerpá evropské dotace. V přepočtu na jednoho obyvatele vycházela dotace zhruba 102 tisíc korun. V Brně žije asi 380 tisíc lidí.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy