Boj za střídavou péči o dítě ho dohnal až do Štrasburku

Eliška Čermáková
9. 8. 2013 17:21
Odvolání k Ústavnímu soudu v Brně Aleši Hodinovi nepomohlo.
 Prohlášení Aleše Hodiny napsané na záchodovém prkénku. Tam podle něj česká justice posílá otce a jejich děti.
 Prohlášení Aleše Hodiny napsané na záchodovém prkénku. Tam podle něj česká justice posílá otce a jejich děti. | Foto: Eliška Čermáková

Brno - Protest Aleše Hodiny proti rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) se v Brně konal minulý čtvrtek. Okresní soud svěřil jeho syna do výchovy výlučně matce.

Proti tomuto rozhodnutí podal Hodina nespočet odvolání ke Krajskému a potom i k Ústavnímu soudu. Svůj protest napsal demonstrativně na záchodové prkénko, tam podle něj česká justice posílá otce a jejich děti.

Spor se táhne od roku a půl věku jeho syna. "Bývalá manželka tehdy odešla a našeho syna unesla ke své matce. Od té doby se započal nekonečný boj o jeho výchovu," uvedl úspěšný investor a nespokojený otec.

Aleš Hodina podal od roku 2009 do 2012 celkem devět stížností k ÚS. Tyto stížnosti směřovaly proti rozhodnutí soudů, které se stykem rodičů s dětmi zabývají.

"Bojuji za to, aby dětem zůstali oba rodiče, ne jako občasní návštěvníci v jejich životě," řekl Hodina. Podle něj může toto zaručit pouze svěření dítěte do střídavé péče, kdy bude dítě vychováváno oběma rodiči stejně a doba pobytu u obou bude vyrovnaná.

Vyjádření ÚS však hovoří jasně, soud neshledal Hodinovu stížnost jako opodstatněnou. "Stěžovateli nebylo bráněno v přístupu k soudu. Měl možnost uplatňovat svoje návrhy a požadavky, předkládat důkazy k podpoře svých tvrzení, reagovat na tvrzení protistrany," uvedla tisková mluvčí ÚS Jana Pelcová.

Soud by měl ale podle Hodiny respektovat právo obou rodičů se o dítě starat vyváženým způsobem.

"Z jeho výpovědi, že svěřením dítěte do výchovy matky či novou úpravou styku otce s nezletilým je matka zvýhodněna, nelze jakékoliv porušení rovnosti účastníků řízení vyvodit," reaguje Pelcová.

Hodina si však stojí za argumentem, že soudy si stanovují kritéria pro výběr vhodné péče sami, vybírají toho lepšího z rodičů a tím dělají ze soudního řízení soutěž.

V současnosti má právo vidět svého syna jednou za dva týdny vždy od čtvrtka do neděle.

V roce 2010 byl přijat judikát, který měl podpořit střídavou péči u nás. „Bohužel se jím soudy neřídí a nadále upřednostňuje pouze jednoho z rodičů, nejčastěji matku," doplnil Hodina.

Všechny stížnosti Aleše Hodiny byly orgány ÚS zamítnuty. Rozhodl se proto odvolat se k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Hodinova stížnost se prý nyní projednává na půdě Evropského soudu, uvedl.

V České republice se ročně rozvede kolem 30 tisíc párů. Dětí, které jsou soudem svěřeny do střídavé péče, je pouze 5 %.

Dosud u nás neexistuje žádný srovnávací výzkum dětí v různých formách svěření do péče rodičů po rozvodu. Názory na tuto problematiku se proto u českých odborníků různí.

V USA bylo provedeno několik komparativních studií na toto téma s kladným výsledkem pro střídavou péči. V praxi se zjistilo, že vyvážená péče obou rodičů je pro dítě prokazatelně lepší. Ve Spojených státech je svěřeno do střídavé péče asi 20 % dětí.

 

Právě se děje

Další zprávy