Betlémské světlo je v Česku, přivezli jej skauti z Brna

ČTK ČTK
10. 12. 2011 22:52
Další rozvoz světla po Česku začne v sobotu 17. prosince
Foto: Jan Langer

Brno - Brněnští skauti v sobotu přivezli do Česka takzvané betlémské světlo. Přijeli vlakem z Vídně a v olejových svítilnách uchovávali plamen slavnostně zažehnutý v Betlémě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus.

Úkolem skautů je to, aby plamínek cestou nezhasnul. Pro jistotu mají více svítilen. "Je to jednak pocit zodpovědnosti, v pořádku dopravit to světlo pro Českou republiku, ale také pocit velké radosti, že se tohoto projektu mohu účastnit," řekl jeden ze členů výpravy Pavel Blažík.

V neděli ráno skauti předají světlo do rukou brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho při mši v katedrále svatých Petra a Pavla. "Po skončení bohoslužby si světélko v lucernách či na hořící svíci mohou malí i velcí odnést domů," uvedla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

Další rozvoz světla po Česku začne v sobotu 17. prosince, a to s pomocí Českých drah. "Vlak se s ohledem na bezpečnost stal nejvhodnějším dopravním prostředkem, proto je i další cesta betlémského světla do všech míst naší vlasti zajištěna právě vlaky," uvedl v tiskové zprávě Michal Teplík z krajského centra osobní dopravy Českých drah v Brně.

 

Právě se děje

Další zprávy