Betlémské světlo je v Česku, přivezli jej skauti z Brna

ČTK ČTK
10. 12. 2011 22:52
Další rozvoz světla po Česku začne v sobotu 17. prosince
Foto: Jan Langer

Brno - Brněnští skauti v sobotu přivezli do Česka takzvané betlémské světlo. Přijeli vlakem z Vídně a v olejových svítilnách uchovávali plamen slavnostně zažehnutý v Betlémě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus.

Úkolem skautů je to, aby plamínek cestou nezhasnul. Pro jistotu mají více svítilen. "Je to jednak pocit zodpovědnosti, v pořádku dopravit to světlo pro Českou republiku, ale také pocit velké radosti, že se tohoto projektu mohu účastnit," řekl jeden ze členů výpravy Pavel Blažík.

V neděli ráno skauti předají světlo do rukou brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho při mši v katedrále svatých Petra a Pavla. "Po skončení bohoslužby si světélko v lucernách či na hořící svíci mohou malí i velcí odnést domů," uvedla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

Další rozvoz světla po Česku začne v sobotu 17. prosince, a to s pomocí Českých drah. "Vlak se s ohledem na bezpečnost stal nejvhodnějším dopravním prostředkem, proto je i další cesta betlémského světla do všech míst naší vlasti zajištěna právě vlaky," uvedl v tiskové zprávě Michal Teplík z krajského centra osobní dopravy Českých drah v Brně.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy