Analog končí, televizi v Brně naladíte jen digitálně

ČTK ČTK
30. 9. 2010 13:14
Nejjednodušší způsob, jak přejít na příjem digitálního vysílání, je zakoupení set-top-boxu
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - V Brně se s koncem září vypíná analogové vysílání ze dvou televizních vysílačů na vrchu Hády a na Barvičově ulici v Masarykově čtvrti. Diváci tak musejí přeladit na digitální signál.

Přechod se ale týká pouze malého procenta domácností. Většina jich přešla na digitální signál už dříve.

Národní koordinátor digitalizace Zdeněk Duspiva v polovině září odhadoval, že problémy by se mohly týkat maximálně jednoho až dvou procent lidí. Pokračovat bude ještě do poloviny října informační kampaň.

Nová technologie lidem zajistí lepší obraz a také více televizních programů. Nejlevnějším způsobem příjmu digitálního televizního vysílání je podle odborníků vysílání přes anténu. Divák si musí pořídit jen zařízení pro příjem digitálního signálu - set-top-box nebo televizor s vestavěným set-top-boxem.

V souvislosti s končícím analogovým vysíláním se v minulých dnech v Brně zvýšila i poptávka po přístrojích umožňujících přechod na digitální vysílání, zejména set-top boxů.

Někteří prodejci očekávají, že hlavní nápor přijde až začátkem října, kdy se obrazovky těch, kteří mají pouze analogový příjem, zahalí do tmy.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy