FOTO Amsterdam v Brně! Město se proměnilo v ráj cyklistů

FOTO Amsterdam v Brně! Město se proměnilo v ráj cyklistů
Ve čtvrtek odpoledne se prohnalo Brnem pět stovek kol.
Brňané se sešli na Moravském náměstí, odkud společně vyrazili na projížďku centrem. Do míst, kde běžně s koly nesmí.
Proč Nizozemsko? "Je to země cyklistice zaslíbená a hlavní město Amsterdam je jedním z cyklisticky nejvyspělejších měst," vysvětluje Michal Šindelář ze sdružení Brno na kole.
K Holandsku patří tulipány. Ty se rozdávaly cyklistům, aby si kousek atmosféry mohli přinést i domů.
Foto: Bára Sobotková
Bára Sobotková
17. 4. 2014 22:38
Stovky cyklistů se proháněly centrem města, kde se běžně na kole nesmí. Společná projížďka měla ukázat, že Brno může být pro cyklisty stejně přívětivé jako nizozemská metropole.

Brno – Stovky Brňanů popadly ve čtvrtek svá kola a vydaly se do ulic na Velkou jarní cyklojízdu. V šest hodin odpoledne se Moravské náměstí zabarvilo do oranžova, cyklisté se totiž sladili do tradičních nizozemských barev. Každý návštěvník také dostal tulipán coby symbol květinové velmoci. Lidé se tak alespoň na jedno odpoledne mohli cítit jako v Amsterdamu, vyhlášeném ráji cyklistů.

Brněnská infrastruktura není pro dopravu na kole nejvhodnější. Na silnicích chybí vyhrazené pruhy pro cyklisty, a ti se tak musí dělit o cestu s auty. „Hlavní problém je bezpečnost, na tu si lidé stěžují v jednom kuse,“ potvrzuje Michal Šindelář, předseda Brno na kole, které akci pořádalo společně se sdružením Nadace Partnerství.

Společná projížďka centrem Brna by měla dodat sebevědomí cyklistům ve městě. "Ale také ukázat těm, kteří běžně na kole nejezdí, že je to normální," doplňuje Šindelář.

Brno by se mohlo přiblížit Amsterdamu a dalším cyklisticky vyspělým městům o další krok, příští středu se totiž spustí bikesharing. Firma Rekola umístí do centra Brna první růžová kola, kterými budou moct Brňané nahradit klasickou veřejnou dopravu.

 

Právě se děje

Další zprávy