FOTO Amsterdam v Brně! Město se proměnilo v ráj cyklistů

Foto: Bára Sobotková
Bára Sobotková
17. 4. 2014 22:38
Stovky cyklistů se proháněly centrem města, kde se běžně na kole nesmí. Společná projížďka měla ukázat, že Brno může být pro cyklisty stejně přívětivé jako nizozemská metropole.

Brno – Stovky Brňanů popadly ve čtvrtek svá kola a vydaly se do ulic na Velkou jarní cyklojízdu. V šest hodin odpoledne se Moravské náměstí zabarvilo do oranžova, cyklisté se totiž sladili do tradičních nizozemských barev. Každý návštěvník také dostal tulipán coby symbol květinové velmoci. Lidé se tak alespoň na jedno odpoledne mohli cítit jako v Amsterdamu, vyhlášeném ráji cyklistů.

Brněnská infrastruktura není pro dopravu na kole nejvhodnější. Na silnicích chybí vyhrazené pruhy pro cyklisty, a ti se tak musí dělit o cestu s auty. „Hlavní problém je bezpečnost, na tu si lidé stěžují v jednom kuse,“ potvrzuje Michal Šindelář, předseda Brno na kole, které akci pořádalo společně se sdružením Nadace Partnerství.

Společná projížďka centrem Brna by měla dodat sebevědomí cyklistům ve městě. "Ale také ukázat těm, kteří běžně na kole nejezdí, že je to normální," doplňuje Šindelář.

Brno by se mohlo přiblížit Amsterdamu a dalším cyklisticky vyspělým městům o další krok, příští středu se totiž spustí bikesharing. Firma Rekola umístí do centra Brna první růžová kola, kterými budou moct Brňané nahradit klasickou veřejnou dopravu.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy