Amatéři našli 3000 let starý poklad. Na nečekaném místě

ČTK ČTK
15. 8. 2012 7:56
Soubor předmětů z doby bronzové putuje do muzea

Boskovice (Blanensko) - Asi 3000 let starý bronzový poklad našli v uplynulých dnech hledači historických předmětů v údolí Boskovické brázdy.

Jde o soubor dvacítky předmětů z doby bronzové, kdy tuto oblast obývali lidé kultury lužických popelnicových polí. Řekl to archeolog Muzea Boskovicka Roman Malach. Poklad v něm bude za pár týdnů vystaven.

Předměty nenašli archeologové, ale nadšenci, kteří s detektory kovů pročesávali terén. Ve strmé stráni nedaleko potoka objevili pár centimetrů pod zemí první z předmětů. Hned kontaktovali muzeum. Z bezpečnostních důvodů místo nálezu tají.

"Věci byly objeveny na poměrně neobvyklém místě. Buď je někdo ukryl, nebo mohlo jít o nějakou kultovní oběť," uvedl Malach.

Největší radost má ze dvou štítových spon na oděvy. Z doby bronzové se jich na Moravě zachovala desítka, většina ve špatném stavu. Na těch z Boskovicka se zub času příliš nepodepsal.

Součástí kolekce je 12 náramků, z toho dva masivní a zdobené, dále tři srpy a bronzové dláto. Ležely v místě, kde zatím podle vědců nebyly nalezeny stopy po osídlení z doby bronzové.

"Předměty ležely volně v zemi. Snad se nám k nim podaří časem zjistit více. Nyní je čeká nakonzervování a pak vystavení. Snad bychom je mohli začít prezentovat již za měsíc," dodal archeolog.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Vytlačili jsme americký torpédoborec z ruských vod, hlásí Moskva

Ruská vojenská loď vytlačila americký torpédoborec z ruských teritoriálních vod v Japonském moři na Dálném východě, uvedlo v úterý ruské ministerstvo obrany. Torpédoborec USS John S. McCain třídy Arleigh Burke podle Moskvy pronikl dva kilometry za hranici mezinárodních vod do zálivu Petra Velkého, u kterého se nachází i město Vladivostok, kde je velitelství ruského Tichooceánského loďstva.

Americký torpédoborec se podle vyjádření ministerstva, ze kterého citovala agentura Interfax, několik dní plavil v Japonském moři. Ráno narušil ruské teritoriální vody, přestože jej ruský torpédoborec Admirál Vinogradov, označovaný Rusy za velkou protiponorkovou loď, varoval před nepřípustností takového počínání i před možností taranu, tedy úmyslného nárazu ruské lodi do amerického plavidla.

"Po výstraze a změně kurzu Admirála Vinogradova americký torpédoborec okamžitě vplul do neutrálních vod. Opakované pokusy znovu vplout do ruských vod nepodnikl," konstatovalo ministerstvo.

Americké námořnictvo reagovalo prohlášením, že torpédoborec John S. McCain "uplatnil právo na plavbu" v dané oblasti, na kterou Rusko vznáší "přehnané nároky". Námořnictvo nezveřejnilo podrobnosti o incidentu. Uvedlo nicméně, že americká loď se plavila v oblasti, kterou USA za ruské teritoriální vody neuznávají. Oblast je sporná od roku 1984, kdy ji za součást svých vod označil Sovětský svaz. Rusko na nároku trvá.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Sparty se v 1. kole Ligy mistryň utkají s Glasgow City, další pražský celek Slavii čeká italská Fiorentina. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. První zápasy se odehrají 8. a 9. prosince, odvety o týden později.

Sparťanky jsou v Lize mistryň pojedenácté z 12 sezon. V posledních dvou ročnících ale pokaždé vypadly v úvodním kole. "Glasgow se pro nás může jevit jako nejschůdnější los, ale minulý rok byly ve čtvrtfinále. Takže určitě kvalitu mají. Věřím, že se dobře připravíme a přes Glasgow postoupíme," citoval klubový Twitter záložnici Kateřinu Bužkovou.

Slávistky se v soutěži představí posedmé za sebou. V 1. kole vypadly pouze v ročníku 2014/15 s Barcelonou. V minulé sezoně nestačily v osmifinále na Arsenal. Zatímco sparťanky začnou doma, slávistky odehrají první zápas v Itálii.

Hráčky Lyonu, které ovládly Ligu mistryň pětkrát za sebou a celkově sedmkrát v historii, což je v obou případech rekord, čeká Juventus Turín s českou útočnicí Andreou Staškovou.

V aktuální sezoně bude hrát 32 týmů naposledy vyřazovacím způsobem. Od příštího ročníku se formát soutěže změní, 16 mužstev bude hrát ve čtyřech čtyřčlenných skupinách.

Další zprávy