Změňte zákon, žádají stát pořadatelé festivalu Mighty Sounds

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
22. 4. 2014 20:40
Pořadatelé festivalu usilují skrze petici o změnu legislativy pro pořádání krátkodobých hudebních akcí, kterým v současné době hrozí vysoké pokuty.
Festival Mighty Sounds dostává za překročení hlukového limitu opakovaně vysoké finanční pokuty.
Festival Mighty Sounds dostává za překročení hlukového limitu opakovaně vysoké finanční pokuty. | Foto: Aktuálně.cz

PrahaMinisterstvo zdravotnictví v připravené novele Zákona o ochraně veřejného zdraví navrhuje možnost udělení výjimky z dodržení hlukových limitů pro hudební produkce.

Výjimka by teoreticky mohla pomoci festivalu Mighty Sounds, který každým rokem musí zaplatit stotisícové pokuty za překročení hlukového limitu. Rozhodování o takzvaných krátkodobých expozicích hluku by však stále zůstalo v kompetenci krajských hygienických stanic, což podle pořadatelů festivalu není šťastné řešení.

Ve stávajícím znění zákona se uvádí, že hluk z veřejné produkce hudby (například koncert, taneční zábava, artistická produkce s hudbou) nesmí překročit hygienické limity upravené prováděcím právním předpisem pro chráněné prostory. Hlukový limit pro chráněný vnější prostor stavby pro dobu mezi desátou večer a šestou ráno je 35dB, což odpovídá relativnímu tichu v obsazeném hledišti kina.

O posouzení konkrétních situací rozhodují krajské hygienické stanice.

"Při posouzení případného správního deliktu v případě ojedinělých nebo krátkodobých hlukových událostí, k nimž bezesporu nepravidelné hudební produkce patří, je nutné kromě formální stránky posoudit i stránku materiální. Protiprávní jednání musí být společensky škodlivé pro chráněné zájmy, kterými je ochrana zdraví exponované populace," říká tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Ne likvidaci pořádání kulturních akcí pod širým nebem

Na základě této pravomoci udělila Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje táborskému festivalu Mighty Sounds čtyřikrát po sobě stotisícové pokuty.

Ty byly po odvolání pořadatelské agentury festivalu vždy sníženy. Za loňský ročník jim však hygiena vyměřila finanční trest ve výši 420 tisíc korun. Podle pořadatelů jsou vysoké finanční tresty pro festival neúnosné. Také Jiří Sedlák z pořadatelského týmu Colours of Ostrava označil stotisícovou pokutu za šílenost.

I v případě, že by novelizace obsahující výjimku začala platit, situace by opět posuzovala krajská hygienická stanice. Ta prověřuje hladinu hluku ve festivalovém areálu vždy na popud obyvatel.

Pořadatelé se proto rozhodli sepsat petici s názvem "Ne likvidaci pořádání kulturních akcí pod širým nebem". V žádají premiéra Bohuslava Sobotku o legislativní změnu a vyjmutí takzvaných krátkodobých expozic hluku z kontrolní působnosti hygienických stanic. Podle nich dokážou obce daleko lépe jednotlivé akce vyhodnotit a stanovit jejich podmínky.

Starosta Tábora Jiří Fišer již dříve uvedl, že místní obyvatelé mají problém především s večerními nedělními koncerty a že s pořadateli festivalu již několikrát jednal.

Mluvčí pořadatelské agentury Markéta Štěchová uvedla, že letošní nedělní program Mighty Sounds bude oproti předchozím ročníkům zkrácen. Dodala také, že kdyby měli pořadatelé možnost se s nespokojenými občany setkat, pokusili by se s nimi domluvit. "Další případnou variantou je změna místa konání festivalu v příštích letech," řekla již dříve.

Podle Fišera by však ztráta mezinárodního festivalu znamenala pro město také ztrátu příjmu z cestovního ruchu i reklamy.

Internetovou petici zatím podepsalo přes osm tisíc lidí. Podepsat se však lze také na petiční archy na různých místech České republiky. V Praze je to Hard Rock Café, Lucky Hazzard či La tortuga loca. Arch je také možno si stáhnout a do prvního června poslat na adresu pořadatelské společnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy