Změňte zákon, žádají stát pořadatelé festivalu Mighty Sounds

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
22. 4. 2014 20:40
Pořadatelé festivalu usilují skrze petici o změnu legislativy pro pořádání krátkodobých hudebních akcí, kterým v současné době hrozí vysoké pokuty.
Festival Mighty Sounds dostává za překročení hlukového limitu opakovaně vysoké finanční pokuty.
Festival Mighty Sounds dostává za překročení hlukového limitu opakovaně vysoké finanční pokuty. | Foto: Aktuálně.cz

PrahaMinisterstvo zdravotnictví v připravené novele Zákona o ochraně veřejného zdraví navrhuje možnost udělení výjimky z dodržení hlukových limitů pro hudební produkce.

Výjimka by teoreticky mohla pomoci festivalu Mighty Sounds, který každým rokem musí zaplatit stotisícové pokuty za překročení hlukového limitu. Rozhodování o takzvaných krátkodobých expozicích hluku by však stále zůstalo v kompetenci krajských hygienických stanic, což podle pořadatelů festivalu není šťastné řešení.

Ve stávajícím znění zákona se uvádí, že hluk z veřejné produkce hudby (například koncert, taneční zábava, artistická produkce s hudbou) nesmí překročit hygienické limity upravené prováděcím právním předpisem pro chráněné prostory. Hlukový limit pro chráněný vnější prostor stavby pro dobu mezi desátou večer a šestou ráno je 35dB, což odpovídá relativnímu tichu v obsazeném hledišti kina.

O posouzení konkrétních situací rozhodují krajské hygienické stanice.

"Při posouzení případného správního deliktu v případě ojedinělých nebo krátkodobých hlukových událostí, k nimž bezesporu nepravidelné hudební produkce patří, je nutné kromě formální stránky posoudit i stránku materiální. Protiprávní jednání musí být společensky škodlivé pro chráněné zájmy, kterými je ochrana zdraví exponované populace," říká tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Ne likvidaci pořádání kulturních akcí pod širým nebem

Na základě této pravomoci udělila Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje táborskému festivalu Mighty Sounds čtyřikrát po sobě stotisícové pokuty.

Ty byly po odvolání pořadatelské agentury festivalu vždy sníženy. Za loňský ročník jim však hygiena vyměřila finanční trest ve výši 420 tisíc korun. Podle pořadatelů jsou vysoké finanční tresty pro festival neúnosné. Také Jiří Sedlák z pořadatelského týmu Colours of Ostrava označil stotisícovou pokutu za šílenost.

I v případě, že by novelizace obsahující výjimku začala platit, situace by opět posuzovala krajská hygienická stanice. Ta prověřuje hladinu hluku ve festivalovém areálu vždy na popud obyvatel.

Pořadatelé se proto rozhodli sepsat petici s názvem "Ne likvidaci pořádání kulturních akcí pod širým nebem". V žádají premiéra Bohuslava Sobotku o legislativní změnu a vyjmutí takzvaných krátkodobých expozic hluku z kontrolní působnosti hygienických stanic. Podle nich dokážou obce daleko lépe jednotlivé akce vyhodnotit a stanovit jejich podmínky.

Starosta Tábora Jiří Fišer již dříve uvedl, že místní obyvatelé mají problém především s večerními nedělními koncerty a že s pořadateli festivalu již několikrát jednal.

Mluvčí pořadatelské agentury Markéta Štěchová uvedla, že letošní nedělní program Mighty Sounds bude oproti předchozím ročníkům zkrácen. Dodala také, že kdyby měli pořadatelé možnost se s nespokojenými občany setkat, pokusili by se s nimi domluvit. "Další případnou variantou je změna místa konání festivalu v příštích letech," řekla již dříve.

Podle Fišera by však ztráta mezinárodního festivalu znamenala pro město také ztrátu příjmu z cestovního ruchu i reklamy.

Internetovou petici zatím podepsalo přes osm tisíc lidí. Podepsat se však lze také na petiční archy na různých místech České republiky. V Praze je to Hard Rock Café, Lucky Hazzard či La tortuga loca. Arch je také možno si stáhnout a do prvního června poslat na adresu pořadatelské společnosti.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Stát chystá dražbu Paláce Broadway v Praze za miliardu

Stát chystá dražbu Paláce Broadway v Praze nejméně za miliardu korun. Oznámil to v úterý v tiskové zprávě Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Podle generální ředitelky ÚZSVM Kateřiny Arajmu se jedná o dražbu s nejvyšší minimální cenou za dobu existence úřadu. Na svém webu již úřad zveřejnil výběrové řízení. Elektronická aukce začne 14. září a skončí 16. září. Dům ze 30. let 20. století patří k největším funkcionalistickým novostavbám v historickém jádru Prahy.

ÚZSVM převzal komplex Paláce Broadway do svého majetku v roce 2016 od tehdejší státní Správy železniční a dopravní cesty (nyní Správa železnic). Podle zákona úřad nejprve palác nabídl jiným státním institucím, žádná z nich ale o něj podle ÚZSVM neprojevila zájem.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Obrat českých herních studií loni stoupl o 17 procent na 5,3 miliardy Kč

Obrat tuzemských firem zabývajících se vývojem počítačových her loni vzrostl o 17 procent na 5,32 miliardy korun. Letos by měl stoupnout o další desetinu na 5,8 miliardy. Uvedli to zástupci Asociace českých herních vývojářů na dnešní tiskové konferenci.

V Česku působí celkem 118 herních studií, z toho sedm vzniklo v minulém roce. Zaměstnávají dohromady 2074 pracovníků, což je meziroční nárůst o 18,5 procenta. Loni tak v oboru vzniklo 330 nových pracovních pozic. Okolo 73 procent studií zaměstnává do deseti lidí. Velká studia nad 50 zaměstnanců tvoří sedm procent z celkového počtu.

V roce 2020 čeští vývojáři vydali dohromady 58 her, z toho 16 bylo uvedeno ne zcela dokončených, ve stádiu tzv. early acces.

Na 44 procent studií neměla pandemie koronaviru žádný nebo neutrální vliv, 18 procent firem uvádí spíše pozitivní dopad a 38 procent uvedlo, že převládá spíš negativní vliv.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Zásah úřadů v Číně od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů z hodnoty kryptoměn

Další zásah čínských úřadů proti kryptoměnám od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů (6,4 bilionu Kč) z hodnoty všech obchodovaných digitálních měn. Napsal to dnes server CNBC. Například nejznámější kryptoměna bitcoin se ještě ve čtvrtek prodávala zhruba za 39 300 dolarů, do pondělí ale spadla až na 32 000 USD.

Čína v posledních dnech stupňuje tlak proti kryptoměnám a v pátek úřady v jihozápadní provincii S'-čchuan podle médií takzvaným těžařům kryptoměn nařídily, aby se svou činností přestali. Právě tato provincie patří k největším centrům těžby bitcoinů v Číně a mnoho těžařů do neděle skutečně činnost zastavilo, napsal deník Global Times, který má podporu vládní čínské komunistické strany.

Krok úřadů v S'-čchuanu přichází po dřívějším zásahu na jiných místech Číny, kde se hodně těží bitcoiny, včetně autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Vláda v Pekingu v květnu vyzvala k zastavení těžby kryptoměn, a dala tak jasně najevo, že pokyny přicházejí shora, tedy že nejde o aktivitu jednotlivých provincií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy