Za výtržnosti na sídlišti Máj zatím padlo 16 obvinění

ČTK ČTK
26. 9. 2013 10:31
Většina dosud obviněných je stíhána v souvislosti s první protiromskou demonstrací.
Několik stovek lidí se 29. června po shromáždění na českobudějovickém náměstí (na snímku), kde protestoval proti častým problémům v soužití na sídlišti Máj, vydalo do ink
Několik stovek lidí se 29. června po shromáždění na českobudějovickém náměstí (na snímku), kde protestoval proti častým problémům v soužití na sídlišti Máj, vydalo do ink | Foto: ČTK

České Budějovice - Z násilí proti úřední osobě a výtržnictví při protiromských demonstracích na českobudějovickém sídlišti Máj policisté obvinili zatím 16 lidí. Řekl to mluvčí krajské policie Jiří Matzner.

V pátek odpoledne se podle magistrátu koná další protiromské shromáždění s pochodem Lannovou třídou a ulicí Na Sadech.

"Kriminalisté a vyšetřovatelé k dnešnímu dni pracují s 35 trestními spisy, které se týkají protiprávního jednání účastníků demonstrací na sídlišti Máj. Z 35 případů již v šestnácti věcech obvinili konkrétní osoby z konkrétního protiprávního jednání. Poslední tři byli obviněni v těchto dnech," uvedl Matzner.

Všichni tři muži obvinění z násilí proti úřední osobě a výtržnictví ve věku 19, 20 a 28 let jsou z Českých Budějovic.

Jeden z nich v sobotu 29. června v ulici A. Barcala napadl klackem zasahující policisty pořádkové jednotky. Další opakovaně na policisty v ulici J. Bendy házel různé předměty. Třetí z obviněných házel po policistech kameny, a to i přes opakované výzvy k opuštění prostoru. V případě odsouzení by mužům hrozil trest odnětí svobody až na dobu šesti let, shrnul mluvčí.

Počet obviněných ještě stoupne

Většina dosud obviněných je stíhána v souvislosti s první demonstrací 29. června. Podle kriminalistů počet obviněných ještě stoupne, tak jak se budou vyhodnocovat pořízené záběry.

"Při demonstraci, která je na magistrátu nahlášena na páteční odpoledne, se policie soustředí především na zajištění bezpečnosti a plynulosti dopravy, na frekventované třídě Na Sadech," uvedl Matzner.

Podle mluvčí magistrátu Jitky Welzlové páteční demonstraci nahlásili Evropští patrioti, kteří shromáždění organizovali už v srpnu. Protestovat chtějí "proti systému sociálních dávek, černému rasismu a proti policejní brutalitě," řekla mluvčí.

České Budějovice se v létě staly jedním z center protiromských protestů. Účastníkům několika shromáždění a pochodů vadila hlavně situace na sídlišti Máj. Tam bydlí přes 20 000 lidí a žije zde také patrně nejvíce zástupců romské menšiny ve městě.

Situace na sídlišti Máj byla napjatá od června, tehdy se do sporu dostaly děti na hřišti a následně se do konfliktu zapojilo asi 100 dospělých. Následovalo několik demonstrací a protestních pochodů, které vyústily v potyčky.

 

Právě se děje

Další zprávy