Za vraždu kamaráda poslal soud muže na 11 let do vězení

ČTK ČTK
15. 6. 2012 16:16
Obžalovaný, který bodl oběť nožem do srdce, trvá na tom, že se jen bránil
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

České Budějovice - Trest odnětí svobody na 11 let v pátek udělil českobudějovický krajský soud jednatřicetiletému muži, který podle obžaloby loni v listopadu v Dačicích na Jindřichohradecku zabil o dva roky mladšího kamaráda.

Obžalovaný, který bodl oběť ostrým předmětem do srdce, trvá na tom, že se jen bránil. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný i státní zástupce si ponechali lhůtu na to, zda se odvolají.

Vražda se stala u Dačic 23. listopadu večer. Obžalovaný byl spolu se svým o dva roky mladším kamarádem a dalšími známými v Dačicích, kde chtěli sehnat návykové látky nebo přípravky na výrobu drog. Muži se zřejmě pohádali kvůli telefonu.

"Najednou jsem si všimnul, že má v ruce nůž. Začali jsme se o něj přetahovat a při tom jsem ho asi bodnul," řekl obžalovaný před soudem.

Po činu z místa utekl. Těžce zraněný muž si ještě stačil sám přivolat pomoc. Záchranáři ho našli asi 200 metrů od Dačic ve směru na Jemnici. Stihl lékařům říct pár vět a přes veškerou poskytnutou péči v sanitce zemřel.

"Viděl jsem, jak po tom našem přetahování bere telefon a volá sanitku. Myslel jsem si, že je to nějaká sranda, netušil jsem, co jsem mu udělal, byla tma," řekl obžalovaný.

Podle předsedy senátu Romana Bárty byla obhajoba obžalovaného nedůvěryhodná. "Varianta, kterou popisoval, jak k tragédii došlo, je krajně nepravděpodobná. Pokud by se skutečně jednalo o nešťastnou událost, nic by obžalovanému nebránilo v tom, aby zavolal první pomoc. On však místo toho utekl," uvedl soudce.

Bárta dodal, že obžalovaný má sklony k afektivnímu chování a v minulosti jeho prohřešky osmkrát řešil soud.

Podle svědeckých výpovědí z přípravného řízení patřil obžalovaný muž mezi mírně agresivní jedince. Prý vyvolal několik konfliktů a někdy u sebe nosil i nůž.

Tvrdí, že 23. listopadu byl pod vlivem drog. Přes den si vzal léky na uklidnění a také pervitin.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy