Za machinace s dotacemi dostali úředníci podmínku

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 9. 2013 14:28
Soud jim také zakázal pracovat s dotacemi. Oba muži vinu popírají
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pražský městský soud v pátek uložil bývalému šéfovi Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Jiřímu Trnkovi a jeho podřízenému Martinu Půlpytlovi tříleté podmíněné tresty.

Zakázal jim také pracovat s dotacemi - Trnkovi na pět let, Půlpytlovi na čtyři roky.

Podle nepravomocného rozsudku muži zneužili svou pravomoc kvůli údajným machinacím s evropskými dotacemi. Oba vinu popírají.

Trnkovi soud stanovil zkušební dobu podmíněného trestu na pět let, Půlpytlovi o rok méně. Mužům hrozilo až deset let za mřížemi.

"Samozřejmě jsem zklamán, protože necítím vinu. Nijak jsem se na tom neobohatil ani jsem nikomu nesjednal osobní prospěch, jak ostatně řekl pan soudce, tak mi přijde, byť podmíněný, trest velmi krutý," sdělil po verdiktu novinářům Trnka, který čelí obžalobě i v další kauze týkající se údajně nesprávného čerpání dotací.

Kauza se týká páté výzvy Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad, která byla vyhlášena v březnu 2009 a v níž mělo být rozděleno přes 3,7 miliardy korun. Obžalovaní údajně zasahovali do schvalování a hodnocení výběru jednotlivých projektů a žádostí o dotace. Některé kvalitnější projekty prý vyřadili a zařadili místo nich jiné.

Podíl na trestné činnosti mají i další lidé

Muži podle obžaloby chtěli, aby soutěžní projekty z Plzeňského kraje čerpaly srovnatelné množství peněz jako projekty podané v Jihočeském kraji. Chtěli tím prý zajistit podporu plzeňských zástupců při hlasování o celkovém seznamu projektů.

Bez schválení seznamu by totiž nešly žádné peníze na projekty, na kterých údajně měli zájem někteří členové výboru regionální rady - například někdejší ministr průmyslu a obchodu a současný šéf ODS Martin Kuba či hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec (ČSSD).

Podle předsedy senátu Alexandra Sotoláře ale mají na trestné činnosti Trnky s Půlpytlem podíl i další lidé. Státní zastupitelství by prý mělo zvážit jejich stíhání.

"Ve vztahu k nim samozřejmě nejde o žádný výrok o vině, nicméně je na paní státní zástupkyni, zda případně vyvodí důsledky ve vztahu k Ing. Magdě Sýkorové či oběma posledně jmenovaným (Kuba a Chovanec)," prohlásil soudce.

U politiků by podle něho přicházel v úvahu návod k trestnému činu. "Už v předchozím přípravném řízení toto bylo zvažováno a nedospěli jsme k tomu, že by ohledně těchto osob byla naplněna skutková podstata trestného činu," sdělila po rozsudku novinářům žalobkyně Darja Dunajová.

Případ znovu míří na vrchní soud

Státní zástupkyně obžalované viní ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, pokusu o pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a pokusu o poškozování finančních zájmů Evropských společenství.

Peníze na projekty, které Trnka a Půlpytel údajně nezákonně dostali na seznam, ministerstvo pro místní rozvoj na základě upozornění od policie neodeslalo. Pokud by se tak stalo, bylo by podle obžaloby nesprávně použito zhruba 26,8 milionu korun.

Pražský městský soud dvojici v minulosti osvobodil, odvolací instance však verdikt v červnu zrušila. Městský soud v pátek uznal muže vinnými, protože se prý musel řídit právním názorem nadřízeného soudu.

"Z právního názoru vrchního soudu je klíčové pouze to, zda byla, či nebyla dodržena schválená metodika. Pokud tedy tomu tak nebylo, pak je na místě vyvodit trestněprávní odpovědnost vůči obžalovaným," zdůvodnil odsuzující rozsudek předseda senátu.

Soud nicméně Trnku a Půlpytla uznal vinnými v daleko menším rozsahu, než jak žádala státní zástupkyně. "Soud uznal obžalované vinné pouze tím, že nedodrželi daná pravidla metodiky, a to za situace, kdy nebylo zjištěno nic, co by svědčilo o tom, že by těm tlakům, které nepochybně byly v dané věci zadokumentovány, podlehli," uvedl Sotolář.

Protože soud neuznal obžalobu v plném rozsahu, Dunajová se na místě odvolala. Kauzou se tak bude zabývat znovu vrchní soud.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Satoranský nedal ani bod, Chicago opět prohrálo

Basketbalisté Chicaga nezvládli po pauze pro Utkání hvězd ani druhý zápas a ve své hale United Center podlehli Phoenixu 104:112. Bulls si připsali osmou porážku za sebou, což je v současnosti nejdelší šňůra v lize. Nedařilo se ani Tomáši Satoranskému, český reprezentant za téměř 23 minut hry netrefil ani jednu z osmi střel a zůstal bez bodu. Nasbíral i tři fauly a tři ztráty, ale také šest doskoků.

Satoranskému, jenž stejně jako v minulém zápase nastoupil na křídle, se po příchodu do Chicaga stalo poprvé, že by se nezapsal mezi střelce. Jeho minimem dosud byly dva body, které zaznamenal třikrát. Nulu měl na kontě naposledy v listopadu 2018 - tehdy ale za Washington odehrál pouze něco málo přes šest minut.

Bulls v duelu vedli až o 17 bodů, nezvládli ale závěr. Ve statisticky vyrovnaném utkání měli hosté převahu na doskoku (47:38) a vynikal zejména DeAndre Ayton s devatenácti. K nim přidal i 28 bodů, nejlepším střelcem hostů byl Devin Booker (29). V dresu Chicaga si 33 body vylepšil maximum Coby White, jenž trefil sedm trojek.

Chicagu se po šňůře nezdarů vzdaluje osmá příčka ve Východní konferenci, na kterou s bilancí 19-38 ztrácí z jedenácté pozice pět výher. Phoenix má v Západní konferenci na postup do play off stejnou ztrátu.

NBA:

Atlanta - Dallas 111:107, Charlotte - Brooklyn 86:115, Chicago - Phoenix 104:112 (za domácí Satoranský 6 doskoků a 1 asistence), LA Clippers - Sacramento 103:112, Miami - Cleveland 124:105, Milwaukee - Philadelphia 119:98, Utah - Houston 110:120.

Zdroj: ČTK
Další zprávy