Za falešnou gynekoložku může kraj, tvrdí komora lékařů

Markéta Žižková
20. 1. 2012 22:15
Registrace proběhla podle zákona, kontruje krajský úřad

České Budějovice - Případ podvodné gynekoložky z Bechyně, která je od čtvrtka ve vazbě, vyústil ve spor mezi Českou lékařskou komorou a krajským úřadem Jihočeského kraje.

Podle prezidenta komory Milana Kubka by se taková věc nemohla stát, pokud by personální vybavení zdravotnických zařízení kontrolovala stále i lékařská komora. Ta tuto kompetenci ztratila v roce 2004.

Krajský úřad se ale brání, že registrace daného zařízení postupovala podle zákona a splňovala všechny předepsané podmínky. Jméno falešné gynekoložky podle něj v procesu schvalování vůbec nefigurovalo.

Do roku 2004 se na schválení registrace zdravotnického zařízení podílela i lékařská komora. Podle Kubka tak byla jakýmsi odborným mezičlánkem, který prověřil mimo jiné i personální vybavení zařízení a vydal potvrzení. A tato kontrola odborníků z praxe teď podle něj chybí. O registraci tak rozhodují pouze úředníci takzvaně od stolu.

Případ vzbuzuje otázky

Pochybnosti podle Kubka vzbuzuje i tento případ. "Je otázkou, zda úřednice, která rozhodnutí vydala, řádně ověřila personální vybavení tohoto občanského sdružení, zda ověřila jeho stanovy schválené Ministerstvem vnitra a zda tyto stanovy skutečně umožňovaly podnikatelskou činnost v oboru zdravotnictví," uvedl Kubek.

Registrace zdravotnického zařízení je přitom poměrně komplikovaný proces. Je potřeba doložit například doklady o vysokoškolském vzdělání, atestacích, licencích, ale také hygienickou zprávu.

Zvláštní je podle něj také to, že si příslušný úředník či úřednice neověřili ve veřejně přístupném seznamu oprávněných lékařů, zda  osoba vystupující jako lékař je skutečně lékařem a je členem lékařské komory. Bez členství v komoře totiž nesmí žádný lékař vykonávat své povolání na území České republiky.

Tento seznam je přitom podle Kubka veřejně přístupný na webových stránkách lékařské komory. Způsobilost lékaře si tak mohou ověřit i sami lidé.

Jméno podvodnice se vůbec neobjevilo

Podle krajského úřadu ale proběhla registrace zdravotnického zařízení, v němž podvodnice ordinovala, podle zákona. Její jméno se přitom během procesu vůbec neobjevilo.

Podle vedoucího odboru sociálních věcí a zdravotnictví příslušného krajského úřadu Petra Studenovského figurovalo při registraci jméno lékaře Václava Fišera, který měl působit jako povinný odborný zástupce zařízení. A ten v lékařské komoře registrovaný je.

"Krajský úřad si vyžádal seznam personálního obsazení, dle kterého v zařízení pracuje jako lékař pouze MUDr. Fišer, specialista v oboru gynekologie a porodnictví, který je tedy mimo funkce odborného zástupce současně i nositelem výkonů a dále porodní asistentka s platným osvědčením a všeobecná sestra, taktéž s platným osvědčením. V místě provozování bylo též provedeno místní šetření. Provozovatel předložil i veškeré ostatní podklady požadované zákonem a splnil tím podmínky pro vydání registrace nestátního zdravotnického zařízení. Krajský úřad neměl důvod registraci nevydat," zní závěr krajského úřadu.

Prezident ČLK Milan Kubek
Prezident ČLK Milan Kubek | Foto: Jan Langer

Pokud podle něj došlo později k nějakým personálním změnám, měl je provozovatel sám nahlásit. O žádné takové změně ale úřad podle něj v současnosti neví.

Lékařská komora trestat nemůže

Osoba Václava Fišera jako odborného zástupce gynekologické ordinace v jihočeské Bechyni je ale podle prezidenta lékařské komory také problematická. "Je otázkou, zda úřednice, která rozhodnutí vydala, ověřila, jak bude lékař evidovaný u České lékařské komory jako nepracující důchodce, vykonávat činnost odborného zástupce při vzdálenosti více než 100 km," uvedl Kubek.

Dodal přitom, že podvodnou gynekoložku komora potrestat nemůže, protože není jejím členem. Zaměřit se ale může na Fišera, který členem komory je.

"Osobně jsem podal podnět revizní komisi České lékařské komory k zahájení disciplinárního řízení s MUDr. Václavem Fišerem, který měl vykonávat funkci odborného zástupce tohoto zdravotnického zařízení," upřesnil Kubek.

Obrátil se prý i na hejtmana Jihočeského kraje, na ředitele příslušného krajského úřadu a na vedoucího odboru zdravotnictví  kraje s doporučením okamžitě zahájit správní řízení o zrušení registrace uvedeného nestátního zdravotnického zařízení, případně o zrušení rozhodnutí, kterým byla tato registrace udělena.

Podle Studenovského ale do pátečního dopoledne Kubek nikoho z uvedených osob nekontaktoval. "Předběhl tedy svým vyjádřením skutečný stav věci, aniž by si informace ověřil," dodal Studenovský.

 

Právě se děje

Další zprávy