Stotisícové pokuty ohrožují pořádání festivalu Mighty Sounds

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
5. 4. 2014 16:45
Pokuty hygienické stanice za překročení nočního hlukového limitu se pořadatelům festivalu rok od roku dvojnásobně zvyšují.
Festival Mighty Sounds v roce 2012.
Festival Mighty Sounds v roce 2012. | Foto: Marek Rebroš

TáborHudební festival Mighty Sounds dostal za překročení hluku během loňského ročníku od Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje pokutu 420 tisíc korun. Podle pořadatelů to ohrožuje pořádání samotného festivalu.

Není to poprvé, finanční trest dostávají každý rok a s každým dalším ročníkem se zvyšuje dvojnásobně. "Proti pokutám, které jsme dostali, se stále odvoláváme," uvedla Markéta Štěchová z produkční agentury festivalu. Pokud bude výše pokut růst i v dalších letech, znamená to konec festivalu.

Výše pokut je přitom ve srovnání s jinými ve městě pořádanými festivaly překvapivě vysoká.

Finanční sankce udělované českým hudebním festivalům bývají běžně ve výši tisíců či desetitisíců korun. Například multižánrový festival Colours of Ostrava dostal, podle svých pořadatelů, před šesti lety pokutu v řádu desetitisíců korun. Přestěhováním do areálu Dolních Vítkovic však stížnosti na překročení hlukového limitu ustaly. Jiří Sedlák z pořadatelského týmu ostravského festivalu označil 420tisícovou pokutu pro Mighty Sounds za "šílenost".

Pořadatelé Mighty Sounds dostali pokutu poprvé v roce 2010, kdy přesunuli festival na letiště Čápův dvůr. Po odvolání byla částka snížena z původních 125 tisíc na 90 tisíc korun. Rok na to jim byla vyměřena částka 180 tisíc korun a za ročník 2012 se jednalo již o 360 tisíc. Poslední pokutu se pořadatelům podařilo po odvolání snížit na 210 tisíc korun.

Příliš hlučná neděle

Jihočeská krajská hygienická stanice uvedla, že prověření hladiny hluku festivalového areálu je vždy na podnět obyvatel okolí táborského letiště, kde se festival koná. “Lidé se ozývají už dopředu, nemůžeme dělat nic jiného, než hladinu hluku změřit,“ říká.

Podle starosty Tábora, Jiřího Fišera, mají místní obyvatelé problém především s večerními nedělními koncerty. "Páteční a sobotní program uzpůsobí festivalu, buď jej navštíví, nebo odjedou třeba na chalupu. Ale když mají jít v pondělí ráno do práce, je jasné, že se jim hlučná nedělní noc nelíbí,“ řekl Fišer.

Povolená hranice pro noční dobu, tedy od desíti večer do šesti ráno, je 35 dB, což odpovídá relativnímu tichu v obsazeném hledišti kina. Hluk, naměřený vloni 19. července v obytné zóně nedaleko areálu, dosahoval podle pořadatelů 48 dB až 55 dB, odpovídající normálnímu pouličnímu hluku až běžné hlasitosti televize.

"Každým rokem se snažíme vyřešit orientaci jednotlivých pódií tak, aby co nejméně mířila na nejblíže položené obytné zóny. V pozdních hodinách také hudbu tišíme," uvedla Štěchová.

Letošní ročník se bude konat druhý červencový víkend. Štěchová uvedla, že nedělní program bude oproti předchozím ročníkům zkrácen. "Další případnou variantou je změna místa konání festivalu v příštích letech," uzavřela.

Podle táborského starosty by ztráta mezinárodního festivalu znamenala pro město také ztrátu příjmu z cestovního ruchu i reklamy. Řešení problému ale není v kompetenci města, rozhodnutí musí přijít z vyšších pozic, konkrétně ministerstva zdravotnictví, pod které krajská hygienická stanice spadá.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 37 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy