Stotisícové pokuty ohrožují pořádání festivalu Mighty Sounds

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
5. 4. 2014 16:45
Pokuty hygienické stanice za překročení nočního hlukového limitu se pořadatelům festivalu rok od roku dvojnásobně zvyšují.
Festival Mighty Sounds v roce 2012.
Festival Mighty Sounds v roce 2012. | Foto: Marek Rebroš

TáborHudební festival Mighty Sounds dostal za překročení hluku během loňského ročníku od Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje pokutu 420 tisíc korun. Podle pořadatelů to ohrožuje pořádání samotného festivalu.

Není to poprvé, finanční trest dostávají každý rok a s každým dalším ročníkem se zvyšuje dvojnásobně. "Proti pokutám, které jsme dostali, se stále odvoláváme," uvedla Markéta Štěchová z produkční agentury festivalu. Pokud bude výše pokut růst i v dalších letech, znamená to konec festivalu.

Výše pokut je přitom ve srovnání s jinými ve městě pořádanými festivaly překvapivě vysoká.

Finanční sankce udělované českým hudebním festivalům bývají běžně ve výši tisíců či desetitisíců korun. Například multižánrový festival Colours of Ostrava dostal, podle svých pořadatelů, před šesti lety pokutu v řádu desetitisíců korun. Přestěhováním do areálu Dolních Vítkovic však stížnosti na překročení hlukového limitu ustaly. Jiří Sedlák z pořadatelského týmu ostravského festivalu označil 420tisícovou pokutu pro Mighty Sounds za "šílenost".

Pořadatelé Mighty Sounds dostali pokutu poprvé v roce 2010, kdy přesunuli festival na letiště Čápův dvůr. Po odvolání byla částka snížena z původních 125 tisíc na 90 tisíc korun. Rok na to jim byla vyměřena částka 180 tisíc korun a za ročník 2012 se jednalo již o 360 tisíc. Poslední pokutu se pořadatelům podařilo po odvolání snížit na 210 tisíc korun.

Příliš hlučná neděle

Jihočeská krajská hygienická stanice uvedla, že prověření hladiny hluku festivalového areálu je vždy na podnět obyvatel okolí táborského letiště, kde se festival koná. “Lidé se ozývají už dopředu, nemůžeme dělat nic jiného, než hladinu hluku změřit,“ říká.

Podle starosty Tábora, Jiřího Fišera, mají místní obyvatelé problém především s večerními nedělními koncerty. "Páteční a sobotní program uzpůsobí festivalu, buď jej navštíví, nebo odjedou třeba na chalupu. Ale když mají jít v pondělí ráno do práce, je jasné, že se jim hlučná nedělní noc nelíbí,“ řekl Fišer.

Povolená hranice pro noční dobu, tedy od desíti večer do šesti ráno, je 35 dB, což odpovídá relativnímu tichu v obsazeném hledišti kina. Hluk, naměřený vloni 19. července v obytné zóně nedaleko areálu, dosahoval podle pořadatelů 48 dB až 55 dB, odpovídající normálnímu pouličnímu hluku až běžné hlasitosti televize.

"Každým rokem se snažíme vyřešit orientaci jednotlivých pódií tak, aby co nejméně mířila na nejblíže položené obytné zóny. V pozdních hodinách také hudbu tišíme," uvedla Štěchová.

Letošní ročník se bude konat druhý červencový víkend. Štěchová uvedla, že nedělní program bude oproti předchozím ročníkům zkrácen. "Další případnou variantou je změna místa konání festivalu v příštích letech," uzavřela.

Podle táborského starosty by ztráta mezinárodního festivalu znamenala pro město také ztrátu příjmu z cestovního ruchu i reklamy. Řešení problému ale není v kompetenci města, rozhodnutí musí přijít z vyšších pozic, konkrétně ministerstva zdravotnictví, pod které krajská hygienická stanice spadá.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polské vládní strany se dohodly a zažehnaly předčasné volby

Tři strany polské koaliční vlády podepsaly dnes novou koaliční smlouvu, a prozatím tak překonaly krizi, kvůli níž se hovořilo i o předčasných volbách. Smlouva podle předsedy hlavní strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského zaručí fungování vlády na další tři roky až do příštích řádných voleb. Bližší informace o podobě smlouvy nejsou známy. Dohodu kromě Kaczyńského podepsal konzervativní ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro, šéf strany Solidární Polsko, a Jaroslaw Gowin, který stojí v čele umírněně konzervativního uskupení Dohoda. 

před 1 hodinou

Na poštu v pražské Krči přišel muž s granátem, pracovnice mu ve strachu dala několik tisíc korun

S granátem přišel loupit na poštu v pražské Krči v pátek dopoledne neznámý muž. Když mu pracovnice na přepážce vydala několik tisíc korun, odešel. Policisté po něm nyní pátrají a prosí o pomoc s hledáním lupiče i veřejnost. Na policejním webu to v sobotu oznámil mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Pachatel přišel na poštu v ulici Na Strži v pátek před 10:00. Vzal si pořadové číslo a počkal, až na něj přijde řada. Ženě na přepážce pak předložil text s výhrůžkou a žádostí o vydání peněz. "Zároveň poštovní pracovnici ukázal granát, který držel v ruce, a naznačoval jeho odjištění. Žena mu ve strachu o život vydala několik tisíc korun a muž z místa odešel," popsal situaci Daněk.

Policisté na webu zveřejnili záznamy z kamer na poště, které lupiče zachytily. Muž měl na hlavě čepici a na obličeji roušku, ale policisté přesto doufají, že by někdo mohl lupiče identifikovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Salač letos zajel nejlepší kvalifikaci, v Barceloně byl sedmý

Filip Salač odstartuje do nedělní Velké ceny Katalánska silničních motocyklů ze sedmého místa, v Barceloně zajel nejlepší kvalifikační výsledek v sezoně. Rychlé závěrečné kolo vyneslo českému jezdci posun do třetí startovní řady závodu třídy Moto3, dosud bylo jeho letošním maximem desáté místo v kvalifikaci Grand Prix San Marina.

Nejrychlejším jezdcem Moto3 byl Ital Tony Arbolino, do první řady se vedle něho postaví Španěl Raúl Fernández a Gabriel Rodrigo z Argentiny. Salač, jenž je v průběžném pořadí šampionátu až dvacátý, ztratil na vítěze kvalifikace 942 tisícin sekundy.

Další zprávy