Vlakem z Prahy do Budějovic o 50 minut rychleji, slibuje Bárta

ČTK ČTK
10. 9. 2010 11:58
Cesta vlakem na jih trvá téměř stejně jako jízda Pendolinem z Prahy do Ostravy
Ministr Vít Bárta slíbil další stavbu na železnici
Ministr Vít Bárta slíbil další stavbu na železnici | Foto: Ludvík Hradilek

Tábor - Cesta vlakem z Prahy do Českých Budějovic by se do čtyř let měla zrychlit. Ministr dopravy Vít Bárta v pátek prohlásil, že má trvat hodinu a 50 minut. Dnes je to 2 hodiny 40 minut.

Podle Bárty by měla pokračovat i stavba dálnice na jih Čech, do roku 2014 se ale určitě nestačí dokončit. Logičtější mu připadá spíše dostavba dálnice D3 než rychlostní silnice R4.

Koridor Praha - Budějovice je nyní ve výstavbě. Velká část trati je ale stále jednokolejná. Cesta na jih tak trvá téměř stejně dlouho jako jízda Pendolinem z Prahy do Ostravy.

Podle Bárty se za této vlády nedostaví celý koridor, trať ale ministr považuje za jednu z nejdůležitějších. "I na tomto koridoru budeme ale významně šetřit," uvedl ministr.


Bárta uznává že Jihočeský kraj patří co se týče dopravní infrastruktury k nejzanedbanějším. Chce se proto zaměřit i na silniční spojení s hlavním městem. "Umím slíbit to, že za toto volební období budeme stavět dálniční síť do Českých Budějovic. Za toto volební období ji ale nemáme šanci dokončit," řekl ministr. Na stavbu D3 chce použít i soukromé peníze v rámci projektu PPP.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy